ného média za pár obchodných výhod a ústupkov v školstve.
Predstaviteľom 14 percent bieloruských katolíkov a dvoch percent protestantov ostalo nemé zúfalstvo. Zmluva totiž robí z ruskej pravoslávnej cirkvi privilegované vierovyznanie krajiny.
Privilégiá z pravoslávnej cirkvi ľahko urobia vazala. „Lukašenko od nich nič naspäť nežiada. Stačí mu ich lojalita – že pravoslávna cirkev sa uspokojí s obchodnými výhodami a nebude sa pliesť do politiky,“ myslí si Lubomír Gombos, nezávislý novinár, ktorý dlho v Bielorusku pôsobil.
Bieloruský prezident zmluvu nazval „vnesením systému do vzťahu cirkvi a štátu“ a začiatkom morálnej obrody spoločnosti. Opozičný poslanec Ivan Paškevič reagoval inak. „Vlasy mi stoja dupkom,“ povedal pre agentúru AP. Podľa Paškeviča zákon dáva ruskej pravoslávnej cirkvi moc nad najdôležitejšími sférami verejného aj súkromného života, od výchovy detí a vojakov až po kontrolu médií.
Predstavitelia pravoslávnej cirkvi už dávno nemusia platiť clo, keď si cez hranice privážajú alkohol a cigarety. Teraz sa zbavia aj daní z nehnuteľností, nebudú musieť žiadať o stavebné povolenie pri stavbe kostolov a dostanú právnu ochranu pred policajným stíhaním.
Bieloruských školákov čaká osud ich dedov a rodičov – akurát namiesto komunistickej náuky budú musieť povinne chodiť na náboženskú výchovu s osnovami podľa pravoslávnej cirkvi. Celkom podľa vyhlásenia „pravoslávneho ateistu“ prezidenta Lukašenka: „Keď Bielorusko v roku 1991 stratilo komunistickú ideológiu, požiadali sme o pomoc pravoslávie.“
Zúfalstvo predstaviteľov menšinových cirkví sa môže ľahko stať začiatkom nového náboženského konfliktu. Zlosť tlie aj vnútri pravoslávnej cirkvi – v Bielorusku majú totiž pravoslávne cirkvi dve: ruskú a bieloruskú. Bieloruská vetva má len zopár stoviek veriacich.
V Bielorusku už od minulého roka platí zákaz organizovania modlitieb skupinami s menej než 20 členmi a publikovania literatúry náboženským spolkom, ktorý v krajine pôsobí menej než 20 rokov. „Vracajú sa sovietske časy,“ komentoval situáciu baptista Vladimir Konotuš, ktorý strávil kedysi za vierovyznanie 25 rokov v ruských trestaneckých táboroch.