
V uliciach Teheránu proti sebe už týždeň stoja študenti a policajti. FOTO - ČTK/AP
Študenti
Z pôvodne nevinného protestu proti privatizácii vysokých škôl je postupne obrovská akcia namierená proti absolutistickej vláde radikálneho islamského duchovenstva aj proti umiernenému prezidentovi Mohammadovi Chatámímu, ktorý nedokázal presadiť sľubované reformy.
K najväčším zrážkam v uliciach iránskeho mesta došlo v piatok. Situáciu komplikuje fakt, že proti sebe nestojí iba polícia a študenti, ale do akcií proti demonštrantom sa aktívne zapájajú aj takzvané Islamské milície, ktoré napádajú študentov, bijú ich a snažili sa preniknúť aj na internáty teheránskej univerzity, kde je študentský hlavný štáb. Oficiálna polícia musela dokonca proti týmto dobrovoľným ozbrojeným islamským jednotkám zasiahnuť.
Po prvý raz sú protesty študentov namierené aj proti najvyššiemu iránskemu vodcovi, ajatolláhovi Alimu Chamaneímu, ktorý je považovaný za hlavnú brzdu demokratických reforiem a za ochrancu konzervatívnych klerikálov.
Americký tlak
Do ulíc sa po prvý raz študenti vypravili pred týždňom. Stalo sa tak necelý mesiac po tom, čo sa v americkej tlači objavili správy o príprave povstania v Iráne, ktoré organizuje Washington.
Americké i britské noviny upozorňujú na to, že tlak USA na Irán skutočne stále silnie.
Včera sa Irán odhodlal na oficiálny protest proti vmiešavaniu Spojených štátov do jeho vnútorných záležitostí. Protestnú nótu odovzdali švajčiarskym diplomatom, ktorí zastupujú americké záujmy v Iráne.
Americké veľvyslanectvo v Iráne zavreli po islamskej revolúcii v roku 1979. Predtým mali Spojené štáty a Irán najlepšie vzťahy.
Teherán ostro reaguje na vysielanie družicových televíznych kanálov z amerického územia, ktoré v posledných dňoch vyzývali občanov, aby sa zúčastnili na demonštráciách a radili im, kde sa majú schádzať.
Oficiálny protest iránskeho ministerstva zahraničia však vyprovokovali nedeľňajšie výroky prezidenta Georgea Busha, ktorý demonštrantov jasne podporil a zdôraznil, že majú právo na slobodu.
Pozorovatelia varujú pred podobnou príliš zjavnou podporou. Američania majú teraz v oblasti i vo väčšine islamského sveta nie dobrú povesť. Môžu teda iránskym študentom, ktorí už boli duchovenstvom obvinení z toho, že sú vyslanci Washingtonu, skôr uškodiť.
Okrem toho ešte nedávno aj iránski študenti veľmi ostro protestovali proti americkému vojenskému zásahu v Iraku.
Proti je aj inteligencia
Demonštrantov podporila i domáca inteligencia, ktorá sa doposiaľ obávala verejného protestu. V nedeľu zverejnili otvorený list zástancov reforiem, pod ktorý sa podpísalo viac ako 200 vážených iránskych osobností.
„Vyvodzovať zo svojho postavenia božskú a absolútnu moc a vzbudzovať v ľuďoch strach je rúhanie sa Bohu a potláčanie ľudskej dôstojnosti,“ hovorí sa v liste, pod ktorým sú i mená známych islamských duchovných.
To svedčí o tom, že stagnácia iránskej ekonomiky i sociálnej sféry, nesplnené sľuby demokraticky zvoleného a pôvodne reformátormi podporovaného prezidenta Chatamího a absolútna moc mullov znepokojuje i časť cirkevnej elity. Tá varuje najvyššie duchovenstvo, že pokiaľ nedovolí demokratizáciu krajiny, vyprovokuje v krajine skutočne revolučné nálady.