BRATISLAVA – Slovensko nestratilo v plynárňach zdroj príjmov ani po ich privatizácii. Do štátneho rozpočtu tečú zo Slovenského plynárenského priemyslu do štátneho rozpočtu stále miliardy porovnateľné s bývalými povinnými osobitnými odvodmi z minulých rokov, keď bol SPP štátnym podnikom.
Hoci štát plynárne po vlaňajšej privatizácii neriadi a ku kormidlu pustil strategických investorov, stále má z pozície väčšinového akcionára právo na bohaté dividendy. Za minulý rok z nich dostane 3,87 miliardy korún. Spolu s daňou z príjmu, ktorá bola zásluhou vyššieho zisku štedrejšia ako po iné roky, tak štátu plynárne vlani zarobili 7,77 miliardy korún.
Štát teda dostáva od plynárov viac peňazí ako dostával po väčšinu rokov, kým bol SPP štátnym podnikom. Okrem toho vlani zinkasoval od konzorcia strategických investorov za predaj 49 percent akcií okolo 2,7 miliardy dolárov. Je pravdepodobné, že zisky štátu zo sprivatizovaného SPP v ďalších rokoch ešte porastú. Má sa totiž zlepšiť celkové hospodárenie plynární.
„Zámery sa darí napĺňať a vytýčený smer je správny. Zlepšenie (hospodárenia) bude v budúcnosti umocnené pripravovanou reštrukturalizáciou podniku,“ avizuje ďalšie zlepšovanie generálny riaditeľ SPP Miroslav Lapuník. Reštrukturalizácia spočíva v znižovaní nákladov – nové vedenie plánuje napríklad zrušiť všetkých jedenásť odštepných závodov a nahradiť ich štyrmi prevádzkovými oblasťami Sever (Žilina), Juh (Zvolen), Východ (Košice) a Západ (Bratislava).
Reštrukturalizácia, ktorú spúšťajú strategickí investori, by mala o pár rokov vyústiť k vyšším ziskom a teda aj vyšším príjmom pre štát. Sú si toho vedomí aj politici. Premiér Mikuláš Dzurinda koncom minulého týždňa naznačil, že vláda neplánuje predať zvyšný podiel v SPP. „Ukazuje sa, že SPP bude naozaj vynášať ohromné dividendy,“ povedal Dzurinda.
O predaji zvyšných akcií Slovenského plynárenského priemyslu nehovoria ani koaliční partneri. Béla Bugár z SMK: „Na poslednej koaličnej rade sa síce hovorilo o doprivatizácii, ale len veľmi rámcovo. Dohodli sme vlastne to, že prípadná doprivatizácia akéhokoľvek podniku bude prerokovaná s koaličnými partnermi. Konkrétne o SPP sa tam nehovorilo.“
Postoj SMK, či plynárne doprivatizovať alebo nie, Bugár nevedel spresniť. „Budeme potrebovať štúdiu, ktorá možnosť je pre štát výhodnejšia,“ dodal šéf druhej najsilnejšej koaličnej strany.
TOMÁŠ VELECKÝ