
FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Pevné tabuľkové platy v zdravotníctve pokladá minister Rudolf Zajac za jednu z príčin krízy. Zariadenia, ktoré 80 percent peňazí od poisťovní dajú na mzdy, a potom nemajú za čo liečiť, sa podľa neho musia urýchlene zreformovať. Lekári by mali byť odmeňovaní podľa kvality práce a nie podľa odpracovaných rokov.
Už v jeseni minister navrhol zrušiť tabuľkové platy lekárov v zákone o verejnej službe, v parlamente však na druhý pokus neprešiel.
Minister vyzdvihuje príklad nemocníc, ktoré sa zmenili na neziskové organizácie. Ich vedenie sa nemusí riadiť zákonom o verejnej službe a môže siahnuť zamestnancom na platy.
Už sa stabilizovali
Nemocnica v Novej Bani po prechode na neziskovú organizáciu musela začiatkom roka pristúpiť k reštrikciám. Riaditeľ Ľudovít Starovič hovorí, že to postihlo aj platy lekárov, ktoré klesli v priemere o štvrtinu. Lekár, ktorý zarábal ešte v decembri okolo 18-tisíc korún, v januári dostal už len 13 500 korún. V prvých mesiacoch začali nemocnicu postupne opúšťať lekári.
Dnes je situácia v nemocnici stabilizovaná. Od mája lekárom platy znova stúpajú. Časti z nich sa postupne podarilo vrátiť mzdy na decembrovú úroveň a nemocnica prijíma nových. Starovič je presvedčený, že najneskôr v novembri, by už všetci lekári mohli mať pôvodné platy. „Okolo novembra by sme chceli už mať vyrovnaný rozpočet,“ hovorí.
Vedeniu nemocnice sa podarilo aj znížením platov zlepšiť platby dodávateľom a dnes profituje na zľavách. Okrem toho stúpol počet výkonov, ktoré poisťovne nehradia, čo vylepšilo príjmy nemocnice.
Zmluva na tri mesiace
Platy zamestnancom znížila aj nemocnica s poliklinikou vo Veľkom Krtíši. Podľa inžiniera Salmáša má zatiaľ zmluvu s odborármi na tri mesiace, potom by už platy mali rásť, aj keď zrejme nie do tej výšky, ako pred znížením. Postele neredukovali, iba minimálne klesol počet zamestnancov. Prepustili ich 15 z 300, zväčša z organizačných dôvodov.
Prehodnocovať sa budú aj platy vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou v Šahách, ktorá je neziskovou organizáciou od začiatku roka. Riaditeľ Igor Bystrý, ktorý je desať dní vo funkcii, hovorí, že platy určí správna rada a zmenia sa od 1. júna. Rada bude riešiť aj personálne otázky. „Mzdy sa budú odvíjať od rozpočtu.“ Pripustil aj ich pokles. „Sú však odborníci, ktorých si nemocnica musí udržať,“ zdôraznil.
Zníženie platov ohlásili aj v bardejovskej nemocnici. Zamestnanci protestovali a hrozili, že nebudú slúžiť pohotovostné služby. Vedenie ustúpilo.
Začarovaný kruh
Riaditelia nemocníc, ktoré zostali v správe štátu, miest alebo VÚC, o znižovaní platov už tiež uvažujú.
Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici platy zatiaľ neznižuje, riaditeľ však pripúšťa, že sa tak môže stať. „Otázka je, či tu potom ešte zostane niekto, kto niečo z medicíny vie,“ hovorí Michal Bucek. Nemocnicu by to aj tak nezachránilo. „Po znížení platov by sme ušetrili asi dva milióny, a odišli by všetci, čo ešte niečo znamenajú,“ hovorí.
O zmene na neziskovú organizáciu uvažovali vlani v Liptovskom Mikuláši, ale zamestnanci to odmietli. „Odborári ich presvedčili, že budú mať lepšie záruky, ak ostaneme pod štátom a neskôr pod VÚC,“ hovorí riaditeľ nemocnice Pavol Cvengroš. Možnosť hýbať s platmi by privítal. „Náklady každý mesiac rastú, poisťovne platia rovnako, ak nie menej.“
„Pomohla by nám novela zákona, potrebovali by sme na mzdách ušetriť asi 10 percent,“ hovorí aj riaditeľ nemocnice v Dolnom Kubíne Miloslav Ostrihoň. Zníženie mzdových nákladov by im pomohlo k vyrovnanejšiemu hospodáreniu. Lekári v Kubíne zarobili za máj približne od 31- do 37-tisíc korún v hrubom, podľa toho, či mali aj pohotovostné služby. Jediným riešením, ako znížiť platy, by dnes bolo znížiť úväzky, čo je nereálne. Už dnes sa na niektoré operácie čaká aj dva, tri mesiace.
Nemocnica s poliklinikou v Žiari nad Hronom prešla pod VÚC v Banskej Bystrici. Stav postelí ani zamestnancov sa neznižoval. Riaditeľ nemocnice Pavol Učník hovorí, že v súlade so zákonom sa neznižovali ani platy zdravotníkov.
Bucek tvrdí, že nemocnice sa pohybujú v začarovanom kruhu. „Nútime liečiť menej, aby sme ušetrili. Tým potom menej vykazujeme poisťovni. Poisťovňa sa potom pýta, prečo chceme viac peňazí, keď menej liečime, a ešte nám zníži limit. Sedíme všetci na tobogane a rútime sa dole. Neviem, či to ešte niekto ubrzdí.“
(bej, eta, aha, wm, mar)