BRATISLAVA – Slovensko ešte len začalo analyzovať nedávno doručenú anglickú verziu novely maďarského krajanského zákona, ale maďarský parlament už o nej na žiadosť premiéra Pétera Medgyessyho rokuje na mimoriadnej schôdzi.
Slovenská strana protestovala v máji v Budapešti diplomatickou nótou, že novelu vláda prijala a predložila do maďarského parlamentu bez konzultácie.
Cieľom Budapešti je prijať novelu krajanského zákona pred 25. júnom, keď by malo Parlamentné zhromaždenie Rady Európy prerokúvať takzvanú Jürgensovu správu, ktorá je oproti pôvodnej verzii zákona veľmi kritická.
Budapešť dúfa, že po prijatí novely Jürgensova správa stratí zmysel, lebo zmeny v zákone rešpektovali výhrady správy.
Maďarské ministerstvo zahraničných vecí popiera, že by predložením zákona do parlamentu porušilo akúkoľvek dohodu so slovenskou stranou. Zákon totiž považuje za vnútornú vec Maďarska a nikdy vraj nesľubovalo, že bude čakať na stanovisko slovenskej strany.
„Naše ministerstvo viackrát vyhlásilo, že je pripravené rokovať o možnostiach uplatnenia tohto zákona v susedných krajinách, ak niektorá krajina prejaví záujem,“ povedal pre SME hovorca maďarského ministerstva zahraničia Tamás Tóth.
Kabinet premiéra Mikuláša Dzurindu principiálne nesúhlasí so zákonom, ktorý by sa týkal aj slovenských občanov.
Na ministerstve zahraničných vecí tvrdia, že nevedia, či maďarský návrh obsahuje zmeny, ktoré by zmäkčili odmietavý postoj Bratislavy. „V apríli sa konalo v Bratislave stretnutie expertov na žiadosť maďarskej strany, kde si vyžiadali naše pripomienky. Maďarská vláda však schválila novelu bez toho, že by dala vedieť, či pripomienky akceptuje, alebo nie,“ povedal hovorca ministerstva Boris Gandel. Je presvedčený, že maďarský zákon na území Slovenska bez súhlasu našej krajiny nebude platiť.
Šéf SMK Béla Bugár verí, že maďarská právna norma je po zmenách „európskejšia a prijateľnejšia pre susedné krajiny“. Nevie však, aká bude slovenská reakcia?, ani to, či Slovensko pripravuje protizákon. „Zatiaľ je okolo toho veľké ticho. Vláda o maďarskom zákone však ešte nikdy nerokovala,“ povedal.
Maďarsko sa už dohodlo s Rumunskom, že sporné otázky vyriešia medzivládnou dohodou. Slovensko sa ešte nevyjadrilo, či by bola táto cesta aj preň prijateľná, len SMK dala najavo, že riešenie podporuje. „Môžeme zostať úplne osamotení, ak sa Maďarsko dohodne s ostatnými susedmi,“ hovorí Bugár.
Autor: PETER MORVAYTOMÁŠ SZMRECSÁNYI