lnej banky by sa deficit mohol na konci roku priblížiť až k 88 mld Sk.
NBS svoj revidovaný odhad zverejnila v čase, keď deficit zahraničného obchodu dosiahol za prvý polrok takmer toľko ako počas celého minulého roka. „Výsledky roku 2001 naznačujú, že zlepšenie zahraničnoobchodnej bilancie v rokoch 1999 a 2000 bolo len prechodné. Zmeny realizované v predchádzajúcom období neboli dostatočné na to, aby umožnili udržanie deficitu v prijateľných hodnotách aj pri vyššom tempe rastu ekonomiky,“ tvrdí centrálna banka.
Zmiernenie rýchleho tempa zrastu obchodného deficitu nepovažuje už v tomto roku za reálne. „Pohľad do štruktúry, ako aj analýza sezónneho vývoja signalizujú, že výrazné zlepšenie vývoja zahraničného obchodu nemožno očakávať ani v druhom polroku, s možnou výnimkou vývozu automobilov. (…) Koncoročný deficit zahraničného obchodu by mohol dosiahnuť 78,1 až 87,9 miliardy korún,“ predpovedá NBS.
Výraznú nerovnováhu medzi dovozom a vývozom zo Slovenska treba podľa nej očakávať aj v nasledujúcich rokoch: „Vzhľadom na skutočnosť, že charakter ponukovej stránky sa mení len veľmi pomaly, dá sa očakávať, že vysoký deficit obchodnej bilancie bude pretrvávať niekoľko rokov.“
Vývoj v tomto roku považuje za veľmi podobný tomu, ktorý Slovensko zažilo v roku 1996. Hlavným motorom rastu ekonomiky bol aj vtedy domáci dopyt, pričom domáca ponuka nebola schopná takýto dopyt uspojiť - ani objemovo, ani štrukturálne. Rast dopytu bol vo významnej miere uspokojovaný rýchlo rastúcim dovozom a financovaný zvýšeným prílevom zahraničného kapitálu.
Centrálna banka naznačila, že rekordný deficit nemusí negatívne zasiahnuť kurz koruny. Takýto odhad predpokladá vysoký prílev zahraničných investícií. „Pri splnení očakávania, že priame zahraničné investície pokryjú deficit bežného účtu do výšky 70 percent, možno predpokladať, že deficit bežného účtu nebude mať negatívny vplyv na ostatné makroekonomické ukazovatele a úroveň nominálneho výmenného kurzu,“ zdôraznila NBS.