
Nejeden politik už prešiel mediálnym tréningom, aby vedel presvedčivo vystupovať pred médiami a na verejnosti. Hoci sa tam učia aj počúvať oponenta v diskusii, pred mikrofónom si na teóriu nie vždy spomenú. Najviac diskutujúcich politikov sa pred kamerou stretlo tesne po posledných voľbách. V relácii O 5 minút dvanásť sa ocitli lídri všetkých strán, ktoré splnili 5 % hranicu na vstup do Národnej rady. Zľava doprava Jozef Ševc (KSS), Pavol Rusko (ANO), Pavol Hrušovský (KDH), Béla Bugár (SMK), Mikuláš Dzurinda (SDKÚ), Boris Zala (SMER) a Vojtech Tkáč (HZDS). FOTO – ARCHÍV TASR
Predstavitelia viacerých politických strán sa zúčastňujú na mediálnych tréningoch, kde sa učia presvedčivo vystupovať pred médiami a na verejnosti. Tréningy využívajú najmä začínajúce strany, ktorých politici nie sú natoľko skúsení. „Väčšina našich lídrov sú skúsení politici a ak to absolvovali, tak niekedy v minulosti,“ tvrdí Zuzana Martináková z SDKÚ.
Mediálnym tréningom prešla v rokoch 1999 a 2000 aj podpredsedníčka Smeru Monika Beňová. Myslí si, že jej to pomohlo. Tvrdí, že počas televíznych diskusií sa viac snaží počúvať ostatných partnerov.
„Naučila som sa byť menej ukričaná v reláciách. Snažím sa reagovať na konkrétnu tému a nerozprávať od buka do buka.“ Na vystúpenia sa pripravuje so svojou mediálnou skupinou v strane, ktorá jej pripravuje podklady a radí.
Politici z ANO pred voľbami trénovali v televíznom štúdiu. „Chceli sme naučiť ľudí zvyknúť si na kameru, cieľom bola aj verbálna a neverbálna komunikácia, technika reči či mimika,“ hovorí predseda ANO Pavol Rusko.
Niečím podobným prešli aj komunisti. „Mali sme takéto kurzy, aby bol ten prejav solídny a slušný, aby bola zrozumiteľná artikulácia,“ priznáva poslanec Herman Arvay.
S mediálnymi kurzami počíta v budúcnosti aj predseda Ľudovej únie Vojtech Tkáč, hoci „väčšina našich členov je v tomto ostrieľaná“.
KDH kurzy využíva iba pred voľbami. „Musíme brať do úvahy ekonomickú stránku aj efekt,“ povedal podpredseda strany Pavol Minárik. (rp)