Do akej miery je vhodné, aby sa politické strany nechali ovplyvňovať prieskumami verejnej mienky?
„Strana musí sledovať, čo sa deje v spoločnosti. Nielen vývoj verejnej mienky, ale celkový stav. Ak teda pracujú s prieskumami, je to prirodzené. Nemali by sa však dať viesť okamžitými náladami. Ak sa strana začne riadiť iba aktuálnymi posunmi verejnej mienky, môže sa stať populistickou a nebude presadzovať hodnoty, na ktorých je vytvorená.“
Čo politikov na prieskumoch zaujíma najviac?
„Strany pracujú s analýzou všeobecne dostupných prieskumov verejnej mienky, ale keď majú možnosť zadať do prieskumov osobitné otázky, tak ich predovšetkým zaujíma to, aký ohlas nachádzajú ich kroky, ako je vnímaná popularita lídrov strany. Testujú možný dosah opatrení, ktoré navrhujú, na verejnú mienku. Prevažne sa orientujú na to, aký majú kroky strany ohlas vo verejnosti.“
Ako túto možnosť využívajú u nás?
„Pracujú s prieskumami, to je známa vec, a niektoré strany si ich aj zadávajú. Na Slovensku majú strany obmedzené finančné prostriedky, na systematické prieskumy verejnej mienky im neostáva. Rôzne zahraničné inštitúcie majú programy na posilnenie profesionalizmu politických strán. Väčšinou od nich dostávajú ponuky všetky strany a tieto možnosti využívajú. Priamo zadávajú vlastné otázky. Je na stranách, ako ich formulujú a potom využívajú.“ (rp)