
Takmer na dennom poriadku sú i protesty Iračanov proti prítomnosti spojeneckých vojakov. V sobotu sa demonštrovalo v Karbale, včera sa situácia zopakovala v Basre. FOTO - REUTERS
BAGDAD - V irackej Falludži to v noci na včera pripomínalo scény spred niekoľkých mesiacov. Po zuby ozbrojení americkí vojaci prehľadávali jeden dom za druhým. Nehľadali však Saddáma, ale zbrane. Okrem toho zatkli osem ľudí, medzi nimi i jedného z 55 hľadaných predstaviteľov Saddámovho režimu Hamída Shalaha al-Tikrítiho. Do akcie, ktorá sa skončila po troch hodinách, nasadili 1300 vojakov, tanky a vrtuľníky.
„Na našej ani na irackej strane nie sú žiadne obete. Zamerali sme sa na veliteľov a ľudí, ktorí poskytovali zbrane. Myslím, že sme uspeli,“ komentoval akciu veliteľ 2. brigády plukovník David Perkins. Jeho slová potvrdil aj starosta mesta, podľa ktorého postupovali vojaci veľmi opatrne. Nočná operácia sa vraj nijakým spôsobom nedotkla obyvateľov Falludže, čo sa už niekoľkokrát od skončenia vojny stala miestom ozbrojených konfliktov.
Opačný názor však mal Jassím Ali Muhammad, ktorý je majiteľom jedného z domov prehľadaného Američanmi. Jeho dvoch synov odviedli v putách. Podľa jeho slov vojaci zobrali i rozličné dokumenty a školské učebnice. „Ani Saddám nerobil to, čo robia oni. Vymanili sme sa z jedného problému a teraz sme sa dostali do druhého,“ lamentuje. Podľa BBC dokonca mnohí za Saddámom smútia a túžia po jeho návrate.
Väčšinu zo zatknutých tvoria vodcovia milícií, ktoré aj po skončení hlavnej vojenskej operácie bojujú proti koaličným silám. Údajne mali pri sebe bomby, materiál na ich výrobu a komunikačnú techniku. Američania sa zamerali na 16 objektov, ktoré boli súčasne sídlami milícií a skrýšami zbraní. Včera skoro ráno už mesto fungovalo normálne.
Operácia sa začala tri hodiny po polnoci, teda tri hodiny po uplynutí štrnásťdňového termínu, počas ktorého mali Iračania odovzdať nelegálne držané zbrane. Ľudia však amnestiu väčšinou nevyužili. Iračania mali odovzdávať zbrane na policajných staniciach. Na niektoré neprišiel nikto, na iné často len jeden človek. Civilný správca v krajine Paul Bremer preto včera oznámil, že každý, koho zadržia s nelegálnou zbraňou, môže byť až na rok uväznený a čaká ho pokuta 1000 dolárov.
Irackí policajní velitelia sa domnievajú, že podobné opatrenia nesplnia účel a že Iračania sa vzdajú zbraní až potom, keď bude krajina opäť bezpečná. „Ak chcú Američania dostať zbrane od ľudí, musia obnoviť poriadok. Bez irackej vlády, ktorá ľudí presvedčí, že má moc v rukách, sa to nepodarí,“ mieni veliteľ Umar Zahád. (mm, čtk)
Vedec: Kamióny slúžili na výrobu vodíka
LONDÝN - „Podozrivé kamióny, ktoré sa našli v Iraku, nie sú pojazdné laboratóriá na výrobu chemických zbraní a slúžili iba na výrobu vodíka. Vo včerajšom vydaní britského denníka The Observer to vyhlásil jeden britský vedec. „Nie sú to žiadne pojazdné laboratóriá na výrobu chemických zbraní,“ povedal vedec, ktorý s tímom britských špecialistov na žiadosť vlády v Iraku tieto kamióny preveroval. „Je to presne tak, ako tvrdili Iračania, ide o zariadenie na výrobu vodíka,“ vyhlásil bádateľ, ktorý si neželal, aby bolo uverejnené jeho meno. (čtk)
Myers: Musíme ísť po Saddámovi
WASHINGTON - Bývalý iracký vodca je pravdepodobne nažive a Spojené štáty „musia po ňom ísť“. Vyhlásil to predseda zboru náčelníkov štábu americkej armády generál Richard Myers v sobotňajšom rozhovore pre televízny kanál Fox News. „Myslím, že pravdepodobne väčšinovým názorom je, že Saddám je nažive, a to je niečo, čo treba riešiť. (čtk)