
Výškarska halová majsterka sveta z tejto sezóny Švédka Kajsa Bergqvistová skočila v Ostrave najlepší tohtoročný svetový výkon - 201 cm. FOTO - ČTK
Organizátori vítkovického atletického mítingu zaradeného do špičkovej kategórie IAAF Super Grand Prix, ktorá vo svetovej hierarchii nasleduje hneď po exkluzívnej Zlatej lige, vôbec neskrývali, že ide o mimoriadne nákladné podujatie. Vyšlo ich na úctyhodný milión eur (približne 31 miliónov českých korún), z čoho vyplatili polovicu na prémiách za víťazstvá a hodnotu výkonov.
Svetový rekord ani nechýbal
Výpočet zo Zlatej tretry pre činovníkov svetovej federácie - desať najlepších výkonov roka, dva kontinentálne a deväť národných rekordov v spojitosti s 22-tisícovou návštevou a dobrou organizáciou - bohato stačí, aby naši západní susedia mohli aj o rok rátať s garantovanou i dotovanou súťažou svetového rangu.
Legendárny český trojnásobný olympijský víťaz a majster sveta s rovnakým počtom titulov Jan Železný si pred sezónou naplánoval jeden istý štart - v Ostrave. „Je tam najlepšie publikum na svete, ktoré si zaslúži vidieť svetové rekordy,“ povedal pred pretekami. Prvé sa potvrdilo do bodky, to druhé zostalo v oblasti túžby. Z lesku neskutočne krásneho atletického večera to vôbec neubralo.
Televízny signál do 130 krajín
Najlepší atlét sveta rokov 2001, 2002 Maročan Hicham El Guerrouj, hoci prehral, vyhlásil: „Zažil som fantastickú atmosféru, všetci ma tu až príliš rozmaznávali. Zlatú tretru by som zaradil medzi päť najlepších svetových mítingov,“ vystrúhal Afričan usporiadateľom zaslúženú poklonu. Práve jeho prvý seniorský štart na 5000 metrov zapríčinil, že míting vysielala v priamom prenose marocká televízia. Ostravský signál mohli naživo sledovať priaznivci kráľovnej športov vo vyše 130 krajinách.
Takýto veľkolepý míting v našich končinách, kde od západu na východ a od severu na juh stále zápasíme s viac-menej vážnejšími problémami, než je organizovanie honosných športových alebo kultúrnych podujatí, by sme mohli označiť azda až za zbytočnú frajerinu. Pravdaže, keby Ostravčania nevedeli, ako ďalej.
Ťahúňom úsilia - mesto
Pointa skvelého podujatia má hlbšiu myšlienku, širší záber, naznačuje možnosti, ako to v športe a zábave robiť. Vítkovický štadión bol priemerný, ak by sme zobrali do úvahy situáciu spred roka, na Slovensku máme takých desiatku. Lenže mesto sa práve vďaka tretre, ale nielen pre tretru, pustilo do veľkej a účelnej rekonštrukcie. Ťahúňom úsilia je mesto, ktoré dalo na tohtoročnú prestavbu 60,7 milióna českých korún. Starý tartan zdemolovali, natiahli nový. Vo Vítkoviciach sa dnes behá na rovnakej hmote ako v Ríme, Monaku, Zürichu. To pre atlétov. Od organizátorov mítingu nepýta radnica za prenájom ani halier.
Buldozéry, krompáče a demolačné čaty sa rázne zahryzli aj do futbalového ihriska. Položili nový trávnik, na ktorom pracuje najmodernejší systém zavlažovania a odspodu je vyhrievaný. Tieto dva najpodstatnejšie zásahy stáli 22,7 milióna korún. Ukazuje sa, že atléti a futbalisti môžu popri sebe kráľovsky nažívať. Vítkovice sa chcú práve na „zlatotretrovom“ štadióne opäť prebojovať do prvej ligy. Rekonštrukcia tribún a šatní stála 26,8 milióna korún. Návštevník ešte nemá v Ostrave úplný luxus, ale pri troche skromnosti sa dostatok miesta, a v okolí štadióna aj dostatok plochy na osvieženie, nájde.
Teraz smer divák
Ostravčania neskončili. Teraz má prísť na rad práve ten, ktorý si to najväčšmi zaslúži - divák. Rodinný štadión v zmysle domčeka chcú prestavať na vilu. Ide o perspektívu v horizonte predpokladaného vstupu štátu do Európskej únie. Ak bude tretra takto napredovať, bude mať v jej športovej oblasti isté a významné miesto.
Neradi sa uchyľujeme k večnému porovnávaniu českého a slovenského. Obe naše bežecké Lucie - šprintérka Ivanová a osemstovkárka Klocová - nový vítkovický zážitok označili za nezabudnuteľný. Ivanová bežala v utorok v Bratislave na Cene Slovenska Slovak Gold. Porovnávajúca otázka jej bola viditeľne nepríjemná. Nechcela uraziť svoje, napokon na Interi trénuje. „Ale uznajte, veď aj vy musíte vidieť ten úžasný rozdiel.“
Je obrovský, organizátor nášho tradičného podujatia zaň nemôže alebo iba čiastočne. Najskôr počúval nezmysel, že futbal a atletika sa neznášajú. Za prenájom štadióna musí zaplatiť dosť podstatnú časť z rozpočtu. Ten bratislavský bol neoficiálne približne osemnásobne menší. To však nie je podstata. Z Pasienkov sa vytratil divák i atmosféra. Pravda, črtá sa východisko. Práve na ostravský obraz, hoci nebude a ani nemusí byť zďaleka taký drahý. O slovenský míting prejavili záujem mestské časti našej metropoly i mestá a obce celého Bratislavského kraja.