"Naša štúdia jasne ukázala, že chrápanie má škodlivý vplyv na výkon detí v škole," uviedol dnes Christian Poets, vedúci spoločného tímu odborníkov z univerzity v Tübingene a lekárskej vysokej školy v Hanoveri.
Vedci monitorovali spánok u 1144 žiakov z Hanoveru vo veku od osem do desať rokov, ktorým merali pulz a hladinu kyslíka v krvi.
U detí, ktoré ustavične chrápali, bola tri- až štyrikrát vyššia pravdepodobnosť, že dostanú zlé známky, než u tých, ktoré nechrápali.
U prvej skupiny zaznamenali premenlivejší pulz, čo bolo podľa Poetsa dôvodom, prečo sa tieto deti zobúdzali unavenejšie a mali následne väčšie problémy s koncentráciou než ostatné.
"Domnievame sa, že výkonnosť v škole negatívne ovplyvňuje chrápaním spôsobené prerušovanie spánku, nie občasná redukcia hladiny kyslíka (v krvi), ktorú môže spôsobiť chrápanie," povedal Poets.
Štúdia nemeckých odborníkov potvrdila zistenia amerických vedcov z univerzity v Louisville, ktorí minulý mesiac zverejnili výsledky podobného výskumu, naznačujúce, že deti, ktoré chrápu, majú viac problémov s učením a správaním.
1 sla ed