Bratislava 13. júna (TASR) - Na pomoc zaostalým regiónom na Slovensku pôjde do roku 2006 približne 70 percent finančných prostriedkov zo všetkých štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ). Využívať ho budú môcť regióny, ktoré majú HDP nižší ako 75 percent priemeru únie. Bratislavský kraj preto nebude môcť na tento účel čerpať peniaze, povedal dnes pred novinármi podpredseda vlády pre európsku integráciu, ľudské práva a menšiny Pál Csáky.
Na ekonomickú a sociálnu reštrukturalizácia regiónov sa vyčlení 11,5 percenta peňazí z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho sociálneho fondu (ESF). Pôjde už o oblasti, kde je HDP na vysokej úrovni. Celá krajina bude môcť čerpať z ESF prostriedky určené na modernizáciu systémov vzdelávania a podpory zamestnanosti. Na tento účel poputuje 12,3 percenta peňazí zo štrukturálnych fondov EÚ.
Vláda chce podľa slov Csákyho vybudovať v regiónoch informačný systém pre záujemcov o čerpanie jednotlivých fondov. Malo by ísť o viac ako sto informačných bodov, pričom koordinátorom budú ministerstvá pôdohospodárstva, výstavby a regionálneho rozvoja ako aj hospodárstva.
Do spoločnej európskej kasy prispeje Slovensko v budúcom roku povinnými platbami vo výške 10,7 miliárd korún. Naopak, čerpať bude môcť 23,5 miliardy korún. Príjem z predvstupových fondov môže byť 7,5 miliardy korún, zo štrukturálnych a kohéznych fondov 5,48 miliárd korún. Ďalších 5,5 miliardy bude pre pôdohospodárstvo, 1,8 miliárd pre vnútornú politiku. Priame platby predstavujú necelé tri miliardy. Plusová bilancia pre Slovensko tak vychádza na 13,5 miliardy korún v prípade úspešnosti projektov.
Csáky chce "vyčistiť stôl" od predvstupových fondov najneskôr do konca roku 2005. V roku 2005 až 2006 by sme sa mali zamerať už na povstupové fondy. V súčasnosti podľa jeho slov v prevažnej väčšine čerpáme finančné memorandum z roku 2001. mab rč