povedal vicepremiér Pál Csáky, vláda dáva prednosť veľkým projektom. Problémom čerpania prostriedkov však okrem kvalitných projektov môžu byť vstupné financie, pretože EÚ prostriedky vyplatí až spätne po ukončení projektu a predložení všetkých dokumentov a faktúr. Problematické sa javí i spolufinancovanie projektov v rámci poľnohospodárstva. Riešením by mohlo byť podľa vicepremiéra získanie finančných prostriedkov zo súkromných a neštátnych zdrojov, najmä bánk, a nie iba z rozpočtu. Csáky tiež priznal, že SR zatiaľ nemá dostatočné administratívne kapacity na plné využívanie fondov únie, no predpokladá, že do konca roku sa ich podarí
V roku 2004 musí Slovensko do rozpočtu EÚ odviesť 10,7 miliardy Sk. V rámci celkových financií prístupných po vstupe do únie môže SR čerpať spolu asi 23,5 miliardy Sk. „Bilancia po vstupe môže byť pre SR plusová v prípade, že zvládneme čerpanie prostriedkov,“ zdôraznil Csáky. Čiastka 23,5 miliardy zahŕňa 7,5 miliardy z predvstupových fondov, 5,5 z povstupových, 5,5 miliardy fondy pre poľnohospodárstvo, 1,8 miliardy Sk predstavujú financie pre vnútornú politiku (Schengen, veda, jadrová bezpečnosť a budovanie inštitúcií) a asi 3 miliardy sú priame platby pre poľnohospodárov.
Prioritami Slovenska v čerpaní štrukturálnych fondov je pomoc zaostalým regiónom, na čo by malo ísť až 70 percent všetkých prostriedkov. „Ide však len o regióny, ktorých HDP na obyvateľa nedosahuje 75 percent priemeru únie, čo znamená, že Bratislava z tohto vypadáva,“ informoval Csáky. Ďalším cieľom pre čerpanie povstupových fondov je ekonomická a sociálna reštrukturalizácia regiónov, rozvoj infraštruktúry, malých a stredných podnikov, budovanie schengenskej hranice, vytváranie pracovných príležitostí a poľnohospodárstvo Záujemcom o financovanie projektov z týchto fondov budú k dispozícii informačné centrá a regionálne rozvojové agentúry. Do roku 2004 by na Slovensku malo vzniknúť asi 100 podobných kontaktných bodov, kde budú mať záujemcovia k dispozícii presné manuály v slovenskom jazyku.
Informačná kampaň o EÚ bude podľa Csákyho pokračovať po letných prázdninách od 15. augusta, pričom vláda má na ňu do 1. mája 2004 k dispozícii asi 29 miliónov Sk. Vykonávať ju bude prostredníctvom tlačených a verejnoprávnych médií a rôznych konferencií a seminárov. Z kampane budú vylúčené súkromné agentúry.
Čerpanie predvstupových fondov PHARE, ISPA a SAPARD pokračuje podľa Csákyho dobre. „V súčasnosti čerpáme prostriedky PHARE za rok 2001,“ uviedol vicepremiér a dodal, že implementačné agentúry požiadal o prípravu harmonogramu na čerpanie prostriedkov za rok 2002 už od júla tohto roku. Čerpanie predvstupových fondov musí byť ukončené v roku 2005. V roku 2004 bude Slovensko podľa Csákyho čerpať viac prostriedkov než z povstupových fondov únie. „Zo všetkých troch predvstupových fondov budeme v tomto roku čerpať 7,5 miliardy Sk,“ konštatoval.