Pergamon (dnešná Bergama) patrí k najzachovalejším antickým pamiatkam v Turecku. Pôvodná osada pochádza ešte z 8. storočia p. n. l. Po smrti Alexandra Macedónskeho sa stáva strediskom celej oblasti a okolo roku 200 p. n. l. jeho moc siahala až do polovice Malej Ázie. Až dodnes sa z tých čias zachovalo divadlo. Naj-známejšia je knižnica, ktorej vďačíme za vynález pergamenu. Alexandrijská knižnica totiž v obave zo straty výsadného postavenia zablokovala vývoz papyrusu.
Amfiteáter je nezvyklo postavený až na vrchole kopca, a je z neho nádherný výhľad na Bergamu. Slávny Diov chrám sa však nachádza v Berlíne, kam ho odviezli nemeckí archeológovia.
Kusadasi
Mestečko bolo ešte nedávno malým prístavom a rybárskou dedinkou. Kusadasi, ležiace síce neďaleko Efezu, však turistov nepritiahlo. Až keď objavili nádherné pláže, turistický ruch sa rozprúdil. Začali sa tu stavať hotelové komplexy, reštaurácie, obchodíky. Stalo sa jedným z hlavných miest pre výlety do Efezu a jeho okolia. Je tu obrovský prístav pre jachty. Pevnosť Genoese na neďalekom ostrove Güvercin nedávno zreštaurovali a v noci je nádherne osvetlená.
Pamukkale
V turečtine znamená pamuk bavlnu alebo vatu a kale je hrad. Biely zázrak z diaľky naozaj vyzerá ako bavlnený hrad. Napriek tomu, že celé Pamukkale vyzerá akoby ho stvorila ľudská ruka - teda na svahu vybetónovala široké vane, ktoré potom obliala porcelánom a napustila vodou - je dielom prírody. Horúca voda s obsahom oxidu uhličitého a vápenca sa dostáva na povrch, kde sa ochladzuje a rozpustený vápenec obaľuje prírodné travertínové útvary.