
Predseda Vladimír Špidla (vpravo) a veľvyslanec Európskej únie v Česku Ramiro Cibrián si včera spoločne zabehali. Hoci to tak nevyzerá, premiér bol o čosi rýchlejší. FOTO - ČTK
Napriek tomu cítiť pred referendom v Česku určitú nervozitu. Aj preto, že ide o historicky prvé celonárodné hlasovanie. Možnosť priamej demokracie v Česku medzi politickými stranami nenašla zďaleka takú obľubu ako na Slovensku.
Európan a bežec
Prídu dnes ľudia vôbec voliť v úmorných horúčavách, ktoré má v druhý deň hlasovania vystriedať zamračená sobota? Čo ak zostanú radšej doma, pretože vstup už považujú za istú vec? Prieskumy navyše ukázali, že až pätina ľudí netušila, kde majú hlasovať, a vláda musela ústami premiéra Vladimíra Špidlu uznať, že tento moment podcenila.
Vládni politici, ktorí vstup do únie bezvýhradne podporujú, do poslednej chvíle včera dobiehali zmeškané. „Od skorého rána do neskorého večera, pri behu, počas diskusií s ľuďmi, prostredníctvom televízie, rozhlasu, tlače a internetu agitoval za vstup premiér Vladimír Špidla,“ napísala ČTK a upozornila, že zvyčajne nezhovorčivý politik sa pri diskusiách o únii rád a dlho rozpráva ako presvedčený Európan.
Prezident Václav Klaus, ktorý sa nevyjadril, ako odporúča v referende hlasovať, včera aspoň naznačil, akým smerom sa uberajú jeho myšlienky. Uviedol, že síce nepovedal, ako bude hlasovať, ale vždy sa usiloval ľuďom vysvetliť dôvody, prečo do Európskej únie „eventuálne“ vstúpiť. „Snažil som sa vysvetliť, prečo by sa manželia eventuálne mali zobrať.“
Prieskum verejnej mienky počas prvého júnového týždňa predpovedá 57-percentnú účasť. Áno by malo povedať 76 percent a nie 24. Po Malte by to bol druhý najskeptickejší výsledok z pristupujúcich krajín.
Do kampane sa premietli aj vnútropolitické roztržky. Hoci z piatich strán hovoria až štyri áno a len komunisti nie (a aj tí majú svojich proeurópskych rebelov), hlasy za vstup nie sú také presvedčivé ako aritmetická prevaha nad KSČM. Podľa politológov za to môže najmä nejednoznačný postoj ODS, podľa preferencií suverénne najsilnejšej strany.
ODS za svoje áno únii často pridáva ale, podobne ako prezident Klaus. Známe tváre strany ako Ivan Langer a Martin Říman otvorene povedali, že budú hlasovať proti únii.
ODS číha
O tom, že sa občianski demokrati pripravujú na predčasné voľby, sa hovorí už dlhšie, a preto, aby pomohli s eurokampaňou vládnej koalícii, nespravili nič. Kým sociálni demokrati zvolali na dnes tlačovku, kde bude Špidla a šéf Poslaneckej snemovne Lubomír Zaorálek tri hodiny pred otvorením referendových miestností agitovať za vstup, občianski demokrati svoju pravidelnú piatkovú tlačovú konferenciu zrušili.
ODS pozorne sleduje, ako sa vyvíja situácia v slabej vládnej koalícii. Šéf ODS Mirek Topolánek už naznačil, že silne proeurópsky vystupujúca vláda by mala v prípade nízkej účasti požiadať parlament znovu o dôveru. Sám však odhadol, že vstup do únie nepodporí asi pätina členov ODS. MAREK CHORVATOVIČ