Vyše dvojhodinovú operáciu podstúpila najprv 40-ročná žena, ktorú trápili bolesti. Stavec, ktorý stláčal miechu, spôsobil, že si nevedela zapnúť ani gombík, navliecť niť do ihly či spočítať v peňaženke drobné. Potom operovali o dva roky staršieho muža, športovca. Tomu výrastky stavca tlačili na nervový koreň a trpel silnými bolesťami.
„Ťažkosti ustúpia hneď po operácii. Stabilizácia trvá dva - tri mesiace. Organizmus ľahko prijme náhradu zloženú zo špeciálneho plastu a titánových platničiek. Operáciu zvolíme u pacientov, ktorí majú ochorenia krčnej chrbtice spojené so starnutím alebo poškodením medzistavcových platničiek. Tie strácajú pružnosť, obsah vody a rozpadávajú sa.
Zisťujeme u nich výrastky alebo vytlačenie platničky do kanála chrbtice, ktoré po čase pôsobia na miechu. Nie je známa príčina, prečo k tomu dochádza. Predtým sme výrastky alebo poškodenú platničku odstránili a nahradili ju iba pevnou náhradou. Nová náhrada je však pohyblivá ako vankúšik, má funkciu kĺbu. Očakávame, že zastaví zmeny na chrbtici a na okolitých stavcoch,“ povedal prednosta Neurochirurgickej kliniky, docent Bruno Rudinský, ktorý operoval spoločne s Petrom Suchomelom z Neurocentra Liberec.
Vybrali takých pacientov, u ktorých nezabrala iná liečba a ktorí nemali rozsiahlejšie ochorenie. Ľudia sa takýchto operácií obávajú, pretože sa boja ochrnutia. Lekári však hovoria, že je lepšie podstúpiť ju skôr, než výrastky začnú tlačiť na miechu. Operácia sa robí z prednej časti krku, pomocou špeciálneho mikroskopu, pričom jednotlivé fázy sa röntgenujú. S týmto postupom už majú v Nových Zámkoch skúsenosti. Ročne urobia 85 operácií krčnej chrbtice. Docent Rudinský si nepamätá pooperačné zhoršenie neurologického nálezu u pacienta.
„Zachytili sme súčasný európsky trend v chirurgii krčnej chrbtice. Vývoj však ide ďalej. Dnes sa už skúma obnovenie funkcie medzistavcovej platničky bez náhrad - génovými zásahmi. Napokon, kto by bol pred dvadsiatimi rokmi povedal, že bude existovať ohybná náhrada,“ konštatuje prednosta kliniky.
JANA BEŇOVÁ