BRATISLAVA – Zrýchliť trestné konanie má nový Trestný zákon a nový trestný poriadok. Návrhy na rekodifikáciu sú už hotové a ministerstvo spravodlivosti ich posunulo na pripomienkové konanie. Kódexy prinesú viacero noviniek, hovoria napríklad aj o úplne nových druhoch alternatívnych trestov. Patria k nim domáce väzenie, či trest povinnej práce.
Vyšetrovanie by po novom malo trvať čo najkratšie, dokazovanie sa bude vykonávať pred súdom. „Cieľom je, aby sa obžalovaný dostal čo najskôr pred súd,“ tvrdí minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Odborníci sa k zmenám budú môcť vyjadriť na seminároch na krajskej úrovni.
Nový trestný poriadok umožní prokurátorovi, aby rozhodol, či trestné stíhanie vôbec začne. V niektorých prípadoch sa bude môcť s obvineným dohodnúť. Podmienkou bude, že sa páchateľ prizná a prijme navrhovaný trest. Dohodu ešte musí schváliť súd.
Predseda komisie pre rekodifikáciu Vladimír Mathern predpokladá, že možno až tri štvrtiny trestných vecí sa aj vďaka tejto zmene nedostanú pred súd. Odbúra sa tým aj celé odvolacie konanie. „Ak niekto prijme vinu a prijme trest, nebude sa odvolávať,“ povedal.
Postavenie prokurátora sa posilní, bude na ňom celé bremeno dokazovania pred súdom. Mathern priznáva, že veľa bude závisieť od odbornej úrovne ľudí, ktorí so zákonmi budú pracovať.
Znížiť sa má aj veková hranica trestnej zodpovednosti, z 15 rokov na 14. „Už aj mladí ľudia páchajú často závažné delikty, na to musí štát reagovať,“ tvrdí Lipšic.
Zákon po novom trestné činy rozdelí na prečiny, zločiny a obzvlášť závažné trestné činy. Návrh obsahuje aj zásadu trikrát a dosť.
Predpokladá sa, že ak poslanci návrhy schvália, účinnosť nadobudnú od 1. januára 2005.
(rp)
Niektoré navrhované zmeny v Trestnom zákone
- zmena kategorizácie trestných činov – na prečiny, zločiny a obzvlášť závažné trestné činy
- nové druhy trestov – povinná práca, domáce väzenie, peňažný trest aj formou denných pokút
- zníženie vekovej hranice pre trestnú zodpovednosť fyzických osôb na 14 rokov
Niektoré navrhované zmeny v trestnom poriadku
- posilnenie postavenia prokuratúry – prokurátor ponesie bremeno dokazovania na súde
- sprísnenie podmienok na podanie sťažnosti pre porušenie zákona a nový spôsob konania Najvyššieho súdu o tomto mimoriadnom opravnom prostriedku
- úprava inštitútu zmieru – aby sa v praxi viac využíval