Teplo donútilo riaditeľov niektorých škôl skracovať vyučovanie, teplota vody v nádrži Teplý Vrch sa blíži k 28 stupňom Celzia, pieskové jazerá na Záhorí sa tak prehriali, že plavcov voda veľmi neochladí. O horúčavách sme hovorili s prognostikom počasia JOZEFOM IĽKOM.
Je bežné, že už na konci mája a začiatku júna sú niekoľko dní za sebou také vysoké teploty?
„V posledných rokoch to nie je nič zvláštne. Napríklad v roku 2000 boli rekordné teploty od 11. do 15. júna za sebou a horúčavy boli okolo 33-34 stupňov. Tento rok sme mali v máji štyri dni rekordne teplé, teraz sú teploty znova na úrovni rekordov. V niektorých rokoch sa v prvej polovici júna prejavil vpád chladnejšieho a vlhkého vzduchu z oceánu, ale to bolo skôr vo vzdialenejšej minulosti. Obyčajne na konci mája a na začiatku júna vyvolalo dlhotrvajúce teplo efekt odborne nazvaný Európsky monzún, ľudovo nazývaný Medard. V posledných rokoch boli na Medarda skôr intenzívnejšie búrky.“
Bude tropické teplo aj v ďalších dňoch?
„Zdá sa, že v piatok bude ešte veľmi teplo, ale popoludní a podvečer by už niekde mohli byť búrky a trochu nižšie teploty. Na niektorých miestach severného a severovýchodného Slovenska môžu byť búrky aj skôr. Cez víkend by mali byť horúčavy miernejšie. A je predpoklad, že ani na budúci týždeň nebude tak horúco ako v tomto týždni. Nemôžem povedať, že bude chladno, ale už nebude tak horúco.“
Je podobne teplo aj v zahraničí?
„Tridsaťstupňové horúčavy sú od Bieloruska cez Ukrajinu, celý Balkánsky polostrov. Teplo je aj v Grécku, južnom Francúzsku, Španielsku, pri Jadrane je okolo 35-36 stupňov.“ (rf)