m na všetkých úrovniach,“ povedal Puchý.
Nedávne kauzy odpočúvania alebo vysoký počet bývalých príslušníkov ŠtB v tajných službách vraj Rychak nespomenul.
Utajované skutočnosti sú pre NATO najcitlivejšou témou. „Wayn Rychak dúfa, že zákon o ochrane utajovaných skutočností z dielne NBÚ bude schválený v takej podobe, v akej je navrhnutý,“ povedal Puchý. Zákon by mala do niekoľkých týždňov prerokovať vláda, potom pôjde do parlamentu.
„Aliancia tiež od Slovenska očakáva, aby sa politické strany nemiešali do práce bezpečnostných zložiek na Slovensku,“ povedal Puchý, ale toto vyjadrenie podľa neho neznamená, že sa to teraz deje. „Išlo o stanovisko, aký postup očakáva po vstupe do aliancie.“
Rychak tiež upozornil na korupciu, ktorá na Slovensku stále pretrváva. „Aj v tejto oblasti bude musieť Slovensko urobiť nejaké kroky dopredu,“ povedal Puchý.
Rychak navštívil všetkých sedem krajín uchádzajúcich sa o vstup do NATO, Slovensko ako posledné. Stretol sa s predsedom vlády Mikulášom Dzurindom, predsedom Národnej rady Pavlom Hrušovským, s riaditeľom Slovenskej informačnej služby Ladislavom Pittnerom a riaditeľom NBÚ Jánom Mojžišom. Správa by mala byť hotová 18. júna.
Rychak je hlavným bezpečnostným poradcom generálneho tajomníka NATO a úzko spolupracuje so všetkými bezpečnostnými zložkami členských aj kandidátskych krajín NATO. (mož)