
So šéfom Bezpečnostného úradu NATO Waynom S. Rychakom (vľavo) sa včera stretol aj premiér Mikuláš Dzurinda. Rychaka sprevádzal riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš (vpravo).
FOTO SME – PAVOL MAJER
BRATISLAVA – O niekoľko mesiacov sa pravdepodobne výrazne zmenia podmienky vykonávania previerok Národným bezpečnostným úradom. Osobitné postavenie stratia napríklad poslanci okrem predsedu parlamentu alebo členovia vlády okrem premiéra.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský včera po stretnutí so šéfom Bezpečnostného úradu NATO Waynom S. Rychakom povedal, že parlament schváli takúto novelu zákona ešte v jeseni tohto roka.
Rychak síce prišiel na Slovensko v súvislosti s prípravou správy o ochrane utajovaných skutočností, ktorú predloží na budúci týždeň, ale čoraz viac sa hovorí o novele zákona, po ktorej sa bude musieť podrobovať previerkam podstatne viac ľudí ako doteraz. Inak sa nebudú môcť oboznamovať s utajovanými skutočnosťami NATO.
Doteraz mali osobitné postavenie napríklad poslanci, členovia vlády, vedúci ústredných štátnych orgánov, prokurátori, starostovia, ktorí previerky nepotrebovali.
„Po novelizácii zákona sa zníži počet osôb s osobitným postavením z 5-tisíc ľudí na prezidenta, predsedu parlamentu, predsedu vlády a sudcov Ústavného súdu,“ povedal riaditeľ kancelárie Národného bezpečnostného úradu Juraj Puchý.
Puchý hovorí, že zmeny v zákone sú logické: „Poslanec, ktorý sa bude chcieť oboznamovať s utajovanými skutočnosťami NATO, bude musieť prejsť previerkou tak či tak. Vedenie NATO nezaujíma, či je niekto poslanec, alebo minister. NATO odovzdá utajovanú informáciu len človeku, ktorý má previerku.“
Okrem týchto zmien sa stabilizuje aj pozícia riaditeľa úradu. Doteraz je odvolateľný vládou, ale po novelizácii zákona by mal mať podobné postavenie ako napríklad generálny prokurátor a mal by byť vo funkcii na sedem rokov. (rf)