– znamená dostatočné množstvo tekutín, nahradzujúce ich stratu potením a dýchaním. Za 8-hodinovú pracovnú zmenu treba vypiť približne 1 – 2 litre tekutín. Množstvo tekutín, ktoré by sa mali doplniť, sa líši v závislosti od miestnych podmienok:
* teploty,
* vlhkosti prostredia,
* oblečenia.
Zamestnávateľ by zamestnancom mal zabezpečiť dostupnosť a dostatočné množstvo vhodných nápojov, aj keď to jeho povinnosťou nie je. Určite by im však mal zabezpečiť aspoň pitnú vodu.
V prípade potreby treba zamestnancom umožniť prestávky v práci, aby sa mohli ochladiť osprchovaním alebo umytím pokožky chladnou vodou. Ak ani to nepomáha, možno podľa neho upraviť režim práce a oddychu. Začiatok pracovnej zmeny, dĺžku a zaradenie prestávok.
Ochrana nefajčiarov
Inšpektori práce vlani odhalili 110 prehreškov proti ochrane nefajčiarov na pracovisku zo strany zamestnávateľa. Zamestnávatelia zanedbali svoju povinnosť kontrolovať, či zamestnanec v pracovnom čase nie je pod vplyvom alkoholu, omamných alebo psychotropných látok a či dodržiava určený zákaz fajčenia v priestoroch zamestnávateľa.
Od 1. júla 1997 je účinný zákon (o ochrane nefajčiarov), ktorý upravuje aj problematiku fajčenia na pracovisku.
Zakazuje sa fajčiť:
* pri práci, ak dôsledkom fajčenia môže byť bezprostredne ohrozený život, zdravie alebo majetok,
* na schôdzach, poradách a rokovaniach v uzavretých verejných priestoroch,
* v pracovných miestnostiach, kde sú účinkom fajčenia vystavení nefajčiari,
* vo verejne prístupných priestoroch úradných budov a zariadení, obchodov, divadiel, kín, výstavísk, múzeí a galérií.
Podľa ďalšieho zákona – o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci – je zamestnávateľ povinný vydať zákaz fajčenia na pracoviskách, na ktorých pracujú aj nefajčiari, a zároveň zabezpečiť dodržiavanie tohto zákazu, ako aj zákazu fajčenia na pracoviskách ustanovených osobitnými predpismi.
(joč)