
FOTO ARCHÍV - TASR
* Základná výmera dovolenky je najmenej 4 týždne.
* Dovolenka najmenej 5 týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka odpracuje aspoň 15 rokov od 18. roku veku.
* Do času trvania pracovného pomeru (iba od 18. roku veku) sa započítava obdobie
* trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do 3 rokov,
* služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, civilnej služby alebo štátnej služby,
* úspešne skončeného štúdia,
* ašpirantúry,
* doktorandského štúdia,
* členstva v družstve, kde súčasťou členstva je pracovný vzťah,
* osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
* prípravy na povolanie podľa osobitných predpisov,
* po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
* väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
* činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
* Tieto obdobia sa nezapočítavajú, ak dotyčný popri týchto činnostiach pracuje; ak sa navzájom kryjú, započítavajú sa len raz.
Dovolenka 8 týždňov
* učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov,
* učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov,
* majstrov odbornej výchovy
* vychovávateľov
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť (u jedného zamestnávateľa nepracoval aspoň 60 dní v kalendárnom roku), patrí dovolenka za odpracované dni – v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 22 odpracovaných dní v kalendárnom roku.
Zamestnanec, ktorý po celý kalendárny rok pracuje pod zemou pri ťažbe nerastov alebo pri razení tunelov a štôlní, a zamestnanec, ktorý vykonáva práce zvlášť ťažké alebo zdraviu škodlivé, má nárok na dodatkovú dovolenku v dĺžke jedného týždňa.
Ak zamestnanec za týchto podmienok pracuje len časť kalendárneho roka, patrí mu za každých 22 takto odpracovaných dní jedna dvanástina dodatkovej dovolenky.
Hromadné čerpanie dovolenky
* Zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov môže určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov a zlučiteľné so záujmom zamestnancov.
* Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne a v umeleckých súboroch z povolania štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovať hudobné diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.
Čo ešte treba vedieť
* Ak zamestnanec dovolenku nevyčerpá naraz, ale v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa so zamestnávateľom nedohodne inak.
* Zamestnávateľ je povinný nahradiť zamestnancovi náklady, ktoré mu bez jeho zavinenia vznikli pre to, že mu zmenil čerpanie dovolenky alebo ho odvolal.
* Zamestnávateľ nesmie určiť čerpanie dovolenky na obdobie, keď zamestnanec
* vykonáva základnú, náhradnú alebo civilnú službu,
* je uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz,
* je na materskej dovolenke a rodičovskej dovolenke.
Počas ostatných prekážok v práci na strane zamestnanca môže zamestnávateľ určiť čerpanie dovolenky len na žiadosť zamestnanca.
* Ak zamestnananec požiada, aby dovolenku poskytol tak, aby bezprostredne nadväzovala na skončenie materskej a rodičovskej dovolenky, ten jej (jemu) po novom už nemusí vyhovieť.
* Zamestnávateľ zamestnancovi môže dovoliť ísť na dovolenku, aj keď mu dovtedy nárok na ňu nevznikol, ak možno predpokladať, že zamestnanec do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru podmienky vzniku nároku splní.
* Ak zamestnanec v priebehu dovolenky
* nastúpi službu v ozbrojených silách alebo civilnú službu,
* ak bol uznaný za práceneschopného pre chorobu alebo úraz,
* ak ošetruje chorého člena rodiny, dovolenka sa mu prerušuje.
To neplatí, ak zamestnávateľ určí čerpanie dovolenky na čas ošetrovania chorého člena rodiny na žiadosť zamestnanca. Dovolenka sa prerušuje aj nástupom na materskú a rodičovskú dovolenku.
* Zamestnancovi za vyčerpanú dovolenku patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. To isté mu patrí aj za dovolenku či jej časť, ktorú vyčerpať nemohol.
Krátenie dovolenky
* Zamestnancovi, ktorý odpracoval aspoň 60 dní v kalendárnom roku, ale pre
* výkon základnej, náhradnej alebo civilnej služby,
* pre čerpanie rodičovskej dovolenky,
* pre dôležité osobné prekážky v práci
nepracoval, sa dovolenka kráti
* za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu,
* za každých ďalších 22 dní rovnako o jednu dvanástinu.
* Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti spôsobenej pracovným úrazom alebo chorobou z povolania.
* Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu zamestnávateľ môže krátiť dovolenku o jeden až dva dni. Po novom toto svoje rozhodnutie s príslušným odborovým orgánom prerokovať nemusí.
* Dovolenku však nemožno skrátiť úplne. Zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u jedného zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, musí byť poskytnutá dovolenka v dĺžke aspoň jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi dvoch týždňov.