O štrajku sa rozhodlo po zmene na čele milánskeho denníka Corriere della Sera. Demisia šéfredaktora Ferrucia De Bortoliho bola podľa niektorých názorov dôsledkom nátlaku vlády premiéra Silvia Berlusconiho.
De Bortoli, ktorý viedol tento renomovaný denník šesť rokov, vraj musel odstúpiť pre jeho často kriticky ladenú líniu na adresu vlády. V pondelok nastúpil na jeho miesto politický komentátor Stefano Folli.
Na štrajku sa zúčastnili redaktori denníkov, magazínov, tlačových agentúr a spravodajských internetových portálov. Na internetových stránkach denníkov a tlačových agentúr sa počas celého dňa neobjavovalo aktuálne spravodajstvo. Redakcie televízií a rozhlasu budú štrajkovať 18. júna.
„Je to politický štrajk, pretože bránime jeden z pilierov demokracie, a to slobodu tlače. Je jasné, v akom nebezpečenstve sa sloboda tlače v Taliansku ocitla,“ povedal šéf FNSI Paolo Serventi.
O téme médií sa v krajine diskutuje už niekoľko rokov. Berlusconi je vlastníkom najväčšej televíznej spoločnosti Mediaset, ktorá na televíznom trhu zaberá vyše 40 percent. Okrem toho mu patrí i niekoľko denníkov a časopisov. Svojich dôverníkov presadil aj do vedenia verejnoprávnej televízie RAI, pričom opozícia tvrdí, že ovplyvňuje jej vysielanie.
Niet preto divu, že vládne kruhy včerajší štrajk ostro kritizovali. „Je to protestná akcia čisto politickej povahy,“ povedal minister telekomunikácií Maurizio Gasparri. Zároveň si myslí, že jediným cieľom štrajku je dostať vládu pod tlak a že sloboda médií nie je žiadnym spôsobom ohrozená.
(čtk, tasr)