Po skoro troch mesiacoch bezvýsledného pátrania, „lovci“ zbraní teraz čakajú, že štafetu prevezmú spravodajskí experti z Pentagonu, ktorí sa spoliehajú viac na vypočúvania a dokumenty.
„Nevyzerá to, že by tu teraz bolo viac cieľov. Čakáme tu a v krátkej budúcnosti nás nečakajú žiadne misie,“ povedal agentúre AP podplukovník Keith Harrington, z ktorého tímu bolo prevelených 30 percent členov.
Spomalenie činnosti prichádza po kontrolách na viac než 230 miestach, ktoré spravodajské služby určili pred vojnou. Ani na jednom však neobjavili chemické alebo biologické zbrane, o ktorých vláda prezidenta Georgea Busha tvrdila, že ich prišla do Iraku zlikvidovať.
Spravodajská služba ministerstva obrany (DIA) uviedla, že pátranie v Iraku sa znovu rozbehne rýchlym tempom, až ich prevezme jej 1300-členná skupina. Zo spravodajských informácií, ktoré zhromaždia v teréne, určia ďalšie miesta, kde sa bude pátrať.
V tímoch bude aj viac civilných vedcov a technikov, povedal hovorca formujúcej sa skupiny David Gai. Podľa neho sa na pátraní bude podieľať i niekoľko bývalých zbrojných inšpektorov OSN z USA, Británie a Austrálie, ktorí poznajú mnoho irackých špičkových vojenských expertov.
Skupina DIA, ktorú vedie generál Keith Dayton, sa usadí v Katare, a nie v Iraku. Mnoho analytikov a expertov však bude naďalej pôsobiť v rovnakom paláci pri Bagdade, kde sú terajší hľadači zbraní.
Vzhľadom na to, že predvojnové spravodajské informácie boli vyčerpané a vysokí predstavitelia predvojnového irackého režimu tvrdia, že Bagdad nemal zbrane hromadného ničenia už roky, budú Daytonovi ľudia začínať od nuly, napísala AP.
„Hovorili sme len so zlomkom ľudí, ktorí sa podieľali (na programoch zbraní hromadného ničenia). Boli sme len na zlomku miest. Prešli sme len zlomok tisícov a tisícov dokumentov o tomto programe,“ povedala v nedeľu Bushova poradkyňa pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezza Riceová.
(čtk)