
Odporca zavedenia spoločnej európskej meny trhal eurobankovky pred britským parlamentom. FOTO - TASR/AFP
.“ Väčšinu z ekonomických kritérií, ktorých naplnenie vláda požaduje pred vypísaním referenda o vstupe, sa zatiaľ nepodarilo splniť.
Referendum, v ktorom Briti rozhodnú, či si ponechajú libru, alebo prijmú spoločnú európsku menu, sa zatiaľ odkladá. Ďalšia správa sa dá očakávať už na budúci rok. Ak budú splnené kritériá, vláda ľuďom odporučí, aby hlasovali za vstup, povedal Brown. „Členstvo v úspešnej jednotnej mene bude výhodou pre britských ľudí aj Európu.“ Až dve tretiny Britov však uprednostňuje pred eurom zachovanie libry.
Európa má na pripojení Británie veľký záujem, významne by posilnilo ekonomiku eurozóny. Výkonnosť kontinentálnej Európy a ostrovov by bola porovnateľná so Spojenými štátmi. Znamenalo by to aj výraznejšie vtiahnutie Británie do procesu rozhodovacích procesov v Európskej únii.
Dokument, z ktorého Brown čerpal, váži sedem kilogramov a závery z neho predniesol v parlamente, v ktorom si opoziční konzervatívci odmietajúci euro robili z jeho vystúpenia posmech. V štyroch z piatich kritérií zatiaľ situácia na vstup podľa Browna nedozrela vrátane pre labouristov veľmi citlivej otázky zamestnanosti.
Blair sa obáva, že ak Británia dlhšie zostane mimo eurozóny, stratí v Európskej únii vplyv. Opatrnejší Brown nechce ohroziť dobré výsledky britskej ekonomiky. Tento rok očakáva, že oproti eurozóne porastie dvakrát rýchlejšie.
Dokument ministerstva financií zverejnený včera ráno uvádza výhody (obchod s kontinentálnou Európou sa zvýši o päť až 50 percent) aj nevýhody (nedostatočné zblíženie hospodárskej úrovne Británie a Európy, nepružný trh práce).
Ako jeden z hlavných dôvodov proti dokument uvádza, že britský trh s bytmi môže byť citlivejší na úrokové zmeny, ktoré určuje Európska centrálna banka. Británia je v Európe špecifická tým, že oveľa viac ľudí kupuje byty na hypotekárne úvery za veľmi rôznorodých podmienok. Ceny nehnuteľností sú v Británii veľmi vysoké. Na kontinente sa dohodujú zväčša hypotéky s fixnou sadzbou na určité obdobie. Väčšina Britov má pružné hypotéky, ktorých úroková sadzba sa mení, čo britská centrálna banka berie do úvahy, ale európska by na to zrejme ohľad brať nemohla. (mch, reuters)
Oranžová pre euro
Euro v Británii nedostalo zelenú, ale ani červenú. Správa ministra financií Gordona Browna dáva nádej euro nadšencom aj skeptikom.
Keď Tony Blair zvíťazil v roku 2001 vo voľbách, zdalo sa, že ho čaká strategický boj o euro, ktoré verejnosť odmietala. Po 11. septembri bolo všetko ináč. Blair sa sústredil na boj s terorizmom, poslal vojakov do Afganistanu a Iraku. A tak v otázke eura po rozhodnutiach, ktoré šli proti verejnej mienke, volí labouristická vláda euro-ústup a vyčkávanie.
Pri rozhodovaní o eure rozhodovali politické aj ekonomické kritériá. Vláda nemohla prehliadnuť, že nálada proti euru sa ešte vystupňovala. Čiastočne preto, že sa za spoločnú menu sama stavala len opatrne. Určite aj preto, že mienkotvorné bulvárne médiá vedú proti euru nenávistnú kampaň a Briti lipnú na tradíciách a symboloch. K tomu treba prirátať opatrného Browna zameraného na splnenie jeho kritérií stanovených k pristúpeniu. Bola by to samovražda, ísť teraz do referenda o eure a Blair si to uvedomoval.
Zrátané a podčiarknuté, Británia si na euroúčet počká. Ak sa ho po tvrdom boji v referende vôbec dočká. MAREK CHORVATOVIČ