iť s tým, že nechce nikoho priamo obviňovať a počká si na výsledky z laboratórnych rozborov.
Ryby sú umiestnené v štyroch nadrozmerných kadiach, hynúť začali iba v tých, kde je privádzaná voda z potoka. V kadiach, ktoré sú napojené na horský prameň, je uhynutých rýb minimum. Vzniklo tak podozrenie, že zdrojom znečistenia mohol byť potok.
Hoci majiteľ odmieta hovoriť o pôvodcovi znečistenia, medzi prvými padlo podozrenie na cestárov. Potvrdil nám to vedúci strediska Správy ciest v Turčianskych Tepliciach Eduard Skyva. On sám však považuje tento dôvod za málo pravdepodobný. Cestu cez horský priechod Šturec vraj čistia cestári po zimnej sezóne už niekoľko rokov a k žiadnym ekologickým problémom nikdy neprišlo. Podľa jeho slov sa na posýpanie cesty, ktorá vedie blízko rybárstva, používajú iba povolený ekologický materiál. Zvyšky štrku po okrajoch cesty čistili cestári za pomoci kropiaceho auta aj včera. „Nepoužívame pri čistení nijaké chemikálie, vodu na čistenie berieme priamo z potoka,“ hovorí Skyva.
Priznáva, že časť štrku po čistení cesty môže uniknúť do potoka, pochybuje však, že by mohlo byť dôvodom uhynutia rýb.
Odborníci z oblasti rybárstva však takúto možnosť úplne nevylučujú. Jemný prášok zo štrkovej drte môže vo väčšej koncentrácii upchať žiabre, hlavne v prípade malých rýb. Úhyn však mohli spôsobiť aj celkom iné príčiny. Napríklad prehustenie rýb v kadi, únik chemikálií do potoka a podobne. Pri chovoch rýb v potočnej vode by bolo ideálne namontovať filtre. Príčinu úhynu stanovia odborníci na základe laboratórnych výsledkov.
KVETA FAJČÍKOVÁ