
Karla Hoffmana poslal včera Mestský súd v Prahe na štyri roky do väzenia. Bývalého vysokého funkcionára odsúdil za to, že v noci na 21. augusta 1968, keď do Československa vstúpili armády Varšavskej zmluvy, nariadil zastavenie vysielania Československého rozhlasu. FOTO ČTK – STANISLAV ZBYNĚK
PRAHA, BRATISLAVA – Pražský súd včera odsúdil Karla Hoffmanna na 4 roky nepodmienečne za činy, ktorých sa dopustil v auguste 1968. Hoffmann bol v tom čase vedúcim Ústrednej správy spojov.
Obžaloba ho obvinila z toho, že počas invázie vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta znemožnil odvysielanie výzvy legálnej vlády a o druhej ráno dal prerušiť vysielanie rozhlasu. Vtedajšie predsedníctvo ÚV KSČ však chcelo svoje vyhlásenie zverejniť okamžite a inváziu odsúdiť.
Hoffmann sa údajne niekoľkokrát snažil odvysielať vyhlásenie, ktoré označovalo príchod cudzích armád na naše územie za oprávnený a snažilo sa ho ospravedlniť.
Hoffmann sa na súde celý čas bránil tým, že iba dodržal pravidelnú technickú prestávku a chcel, aby prvým rečníkom vo vysielaní bol vtedajší prezident Ludvík Svoboda, ktorý o to mal prejaviť záujem.
Na vysielanie rozhlasu z týchto hodín si spomenul aj bývalý disident Ján Čarnogurský. „Kolaborantské vysielanie, o ktoré sa zaslúžil Karel Hoffmann, pôsobilo na obyvateľov vtedajšieho Československa veľmi zle,“ tvrdí. Je presvedčený, že konanie Hoffmanna vykazuje znaky vlastizrady.
Konfederácia politických väzňov na Slovensku sa k prípadu nechcela vyjadriť, lebo ide o kauzu zo zahraničia. Veľa očakáva od začatia činnosti Ústavu pamäti národa, ktorý sa bude venovať podobným prípadom. „My si od toho sľubujeme, že sa tam mnohé veci vyriešia a mnohé veci sa nájdu,“ povedal Karol Noskovič podpredseda konfederácie.
Menej spokojný je Karol Fajnor zo súčasnej KSS: „Sú to vyslovene politické procesy na ľuďoch, ktorí dokázali pozdvihnúť český a slovenský národ.“ Vo svojej reakcii presviedčal, že bývalý režim urobil pre spoločné Československo veľa dobrého.
Hoffmann sa proti rozsudku odvolal. Jeho prípad bude ešte riešiť pražský vrchný súd. „Rozsudok ukázal, že to boli lži, absolútne lži,“ povedal a poukázal na to, že bol zbavený obvinenia z vlastizrady.
(rp)
Na Slovensku bol odsúdený jedine Lorenc
BRATISLAVA – Jediným predstaviteľom bývalého režimu na Slovensku, ktorého naše súdy zatiaľ odsúdili, je bývalý šéf ŠtB Alojz Lorenc. Vyšší vojenský súd v Trenčíne ho v máji minulého roku odsúdil na 15 mesiacov väzenia s podmienkou na tri roky.
Lorenc bol odsúdený za to, že od októbra 1988 do novembra 1989 dával umiestňovať do ciel predbežného zadržania ľudí podozrievaných štátnymi orgánmi z protikomunistických postojov. Riadil sa vtedy platným paragrafom 23 a každý, kto sa chcel zúčastniť na podujatí napríklad pri príležitosti 21. augusta či 28. októbra, skončil dočasne vo väzení.
Úspešnejší boli v stíhaní zločinov komunizmu v susedných Čechách.
Odsúdený za streľbu na utekajúcich občanov východného Nemecka bol aj bývalý predseda vlády NDR Egon Krenz. (rp)