Tisícky ľudí prišli privítať pred bruselskú radnicu prvú belgickú víťazku grandslamového tenisového turnaja Justine Heninovú-Hardennovú po jej návrate z Paríža. FOTO - ČTK/AP
Tenisový turnaj Roland Garros 2003 prerušil finálovú sériu sestier Williamsových. Namiesto amerického finále videli diváci na grandslamovom podujatí belgické finále. Svoj prvý titul na turnaji Grand Slamu vybojovala Justine Heninová-Hardennová rovnako ako Juan Carlos Ferrero zo Španielska, ktorý si vo finále poradil s najväčším prekvapením Martinom Vekerkom z Holandska. Tenis počas dvoch týždňov na parížskej antuke lákal divákov, areál pomenovaný po letcovi z 1. svetovej vojny každý deň praskal vo švíkoch. Diváci sa zhodli, že na žiadnom grandslamovom podujatí nemôžu vidieť také dlhé zaujímavé výmeny, kým hráči unisono tvrdili, že žiadny zo štyroch hlavných podujatí roka nevyžmýka z nich sily tak ako práve Roland Garros.
Americké dvojčatá Bob (vľavo) a Mike Bryanovci z kalifornského mesta Camarillo držia v rukách víťaznú trofej po víťazstve nad holandsko-ruskou dvojicou Paul Haarhuis, Jevgenij Kafeľnikov vo finále mužskej štvorhry na Roland Garros. Bratia z USA vyhrali svoj prvý grandslamový turnaj. FOTO - TASR/AP
Eldorádo Španielov a Juhoameričanov
V dvojhre mužov sa organizátori 102. ročníka nedočkali štartu Američana Peta Samprasa, rekordér so 14 grandslamovými titulmi sa zrejme už zmieril s tým, že mu bude chýbať prvenstvo z Paríža. Aj svetová jednotka Lleyton Hewitt z Austrálie sa mohla znova presvedčiť, že na antuke sa ťažšie vyhráva - na Roland Garros sa ešte nikdy nedostal ďalej ako do štvrťfinále a tohto roku vypadol už v 3. kole so Španielom Robredom. Turnaj v meste pod Eiffelovkou je eldorádom Španielov i Juhoameričanov, v osmičke najlepších sa medzi nich dostal iba Američan Agassi a spomínaný neznámy Verkerk.
Ženský vrchol v semifinále
Vrcholom dvojhry žien bol semifinálový zápas Heninovej-Hardennovej proti svetovej jednotke Venus Williamsovej. Američanka, ktorá vyhrala posledné štyri grandslamové turnaje a v Paríži prechádzala z kola do kola expresnou rýchlosťou, našla v útlej Belgičanke mimoriadne zdatnú súperku. Keď jej v troch setoch podľahla (2:6, 6:4, 5:7), vyzeralo to, akoby sa zrútil veľký kolos. Zdrvená Venus nezvyknutá na prehry po odchode z dvorcov len tak ledabolo podala víťazke ruku, popudila si proti sebe obecenstvo, na tlačovej besede sa neubránila slzám. Heninová-Hardennová sa presadila celodvorcovou hrou, jej jednoručný bekhend nemá páru, ľahké nohy dobehnú aj najťažšie loptičky. Vlani sa vydala, odvtedy sa cíti psychicky ešte silnejšia. Stále silnejší ruský tenis zastupovala v semifinále Petrovová, osemfinálovým víťazstvom nad turnajovou trojkou V. Williamsovou sa blysla Zvonarevová.
Hantuchovej postup sa zasekol
Slovensko dosiahlo na Roland Garros najhorší výsledok za posledných osem rokov, ani jeden náš zástupca sa v dvojhre nedostal do 3. kola. Naša najväčšia nádej Daniela Hantuchová prvý raz po vyše roku nezaznamenala na turnaji Grand Slamu vzostup či udržanie vysokej úrovne (Austrália ‘02 - 3. kolo, Paríž ‘02 - 4. kolo, Wimbledon ‘02, US Open ‘02 a Austrália ‘03 - štvrťfinále), v druhom kole skončila na rakete americkej hviezdičky Harkleroadovej. „Daniela je pod tlakom, obhajovať body z vydarenej vlaňajšej sezóny nie je jednoduché. Chýba jej väčšia razancia úderov, na akú sme boli zvyknutí - možno je to spôsobené úbytkom hmotnosti,“ poznamenal tréner fedcupovej reprezentácie Slovenska Štefan Čižmarovič, keď sledoval našu jednotku v parížskom hľadisku. Vo štvorhre sa Hantuchová s Američankou Rubinovou dostali až do semifinále.
Mesiac po operácii kolena sa Janette Husárová len rozohrávala a vypadla v 1. kole s Chorvátkou Talajovou, Henrieta Nagyová nestačila na Rubinovú, kým Ľudmila Cervanová si najprv pripísala cenný skalp Belgičanky Callensovej a potom podľa očakávania podľahla nasadenej Shaughnessyovej z USA.
Z trojice našich mužov sa len Dominik Hrbatý dostal do 2. kola, keď v prvom zápase vyradil nasadenú desiatku Srichaphana z Thajska a stroskotal na Argentínčanovi Zabaletovi. Pravda, na svoje najlepšie roky, keď na Roland Garros ‘99 hral vsemifinále, môže len spomínať. Hrbatý by sa potreboval uchytiť dobrým výsledkom, a to sa mu už dávnejšie na turnajoch nedarí. Ani výkony Karola Kučeru proti Chorvátovi Ljubičičovi či mladíka Karola Becka proti favorizovanému Agassimu nenadchli. Slabou útechou je, že ani Američania na parížskej antuke ničím nezaujali a Agassi potvrdil, že v Davisovom pohári už nebude hrať.
Do barážového stretnutia Davis Cupu Slovensko - USA v Bratislave zostávajú ešte tri mesiace.
ONDREJ GAJDOŠ
POVEDALI V PARÍŽI
„Dúfam, že Juan Carlos ma nenapodobní a zdvihne nad hlavu Pohár mušketierov ešte aspoň raz.“
Víťaz Roland Garros z roku 1983 Francúz Yannick Noah po tom, čo odovzdal vzácnu trofej víťazovi z roku 2003 Španielovi Juanovi Carlosovi Ferrerovi (Noah vyhral v Paríži iba v roku 1983)
„Sobotňajšia prehra ma mrzí, ale nedeľňajšie víťazstvo veľmi teší a motivuje. Je to môj prvý grandslamový triumf a navyše v deň mojich narodenín. Urobila som niečo nielen pre seba, ale aj pre Belgicko. A to je vždy špecifický pocit.“
Belgičanka Kim Clijstersová o pocitoch, ktoré sprevádzali jej premiérový grandslamový triumf vo štvorhre i celkovo, ktorý sa zrodil v deň jej 20. narodenín.
„Som frustrovaný, asi nezaspím. Prehral som set so špecialistom na hru na tráve.“
Juan Carlos Ferrero po víťazstve v 3. kole nad Britom Henmanom, s ktorým stratil prvý set v turnaji. (sita)