
Ami Mbacke Thiamová (vľavo) zo Senegalu víťazí na 400 metrov na atletických MS v Edmontone.
FOTO - TASR/EPA
Svetové prvenstvo senegalskej bežkyne na 400 metrov Ami Mbacké Thiamovej (narodená 10. novembra 1976 v Dakare) v kanadskom Edmontone 2001 bolo zrejme najväčšou senzáciou posledného šampionátu. Šéf svetovej atletiky Lamine Diack dekoroval svoju krajanku so slzami v očiach, odovzdával vôbec prvú zlatú medailu športovcovi tejto západoafrickej krajiny.
Ošiaľ z úspechu futbalistov bývalej francúzskej kolónie po výsledkoch na MS 2002 v Japonsku a Kórejskej republike bol už iba reprízou. Premiéru športového štátneho sviatku zažila mladá republika, keď vítala skromnú Ami. „Oslavy boli veľkolepé. Trvali, ako je u nás zvykom, tri dni. Od prezidenta Senegalu som dostala dom, auto a - diplomatický pas,“ prezradila štíhla, 183 cm merajúca africká šprintérka na tlačovej besede v Bratislave.
Diplomatka Amy
Doklad zvýšenej dôležitosti nie je pre Thiamovú iba formálnou odmenou. Pracuje totiž na dôležitom poste ministerstva športu. Ami väčšinu prípravy trávi doma. V Dakare je totiž africké tréningové centrum Medzinárodnej asociácie atletických federácií. Na tejto skutočnosti má iste zásluhu predovšetkým Diack. Ale beztak, nám sa o ministerstve športu a dokončenom štadióne špeciálne pre atletiku iba sníva.
Ami súťaží ako väčšina jej senegalských futbalových kolegov vo Francúzsku. Reprezentuje Racing club Paríž, čiže na blížiacich sa augustových majstrovstvách sveta bude na Stade de France vlastne doma. „Vlani som bola zranená, takže ste o mne počuť nemohli. V tomto roku som bežala tri razy a k hranici 50 sekúnd som nepriblížila,“ hovorila rozvážne Senegalčanka s osobným rekordom 49,86 s práve z Edmontonu. Dnes chce na Pasienkoch predovšetkým vyhrať. Potom po dlhej úvahe vyslovila aj možný čas - okolo 51,20 s.
Na majstrovstvách sveta však mieni byť pripravená stopercentne. „Mojím hlavným cieľom je prebojovať sa do finále šampionátu. V ňom sa potom môže stať všeličo, aj víťazstvo nad zdanlivo nezdolateľnou Mexičankou Guevarovou,“ uviedla Thiamová.
Psychologička Melissa
Bronz z olympiády v Sydney má účastníčka Ceny Slovenska na 100 m prek. Američanka Melissa Morrisonová. Na rozdiel od Senegalčanky Amy je absolventka štúdia psychológie na Apalačskej štátnej univerzite zhovorčivá až-až.
Rodáčka z Mooresvillu nezaprela vzdelanie v obdivovanej oblasti. Priamej odpovedi na otázku, aké sú jej tohtoročné ciele, sa šikovne vyhla: „Nevytýčila som si nič konkrétne, lebo ciele človeka zaväzujú. Samozrejme, medaila by ma potešila.“ Majsterka USA z roku 1997 (je to jej jediný domáci titul) tvrdí, že o výsledku pretekov rozhoduje až z osemdesiatich percent mentálna pohoda.
Americká kvalifikácia je O. K.
Morrisonová považuje samu seba za veselú a kamarátsku. „Ale počas 13 sekúnd na dráhe nepoznám zľutovanie. Vtedy považujem sedem súperiek za svoje najväčšie nepriateľky. Po pretekoch však emócie okamžite opadnú a som opäť veľmi priateľská,“ usmiala sa Morrisonová.
Prekážkarka s takou domácou súperkou, akou je Gail Deversová, si krutý systém kvalifikácie - traja prví z majstrovstiev USA postupujú a dosť, pochvaľuje. Nenamietali by ste, ani keby ste s veľkým náskokom spadli na poslednej prekážke, alebo by ste nemohli z nejakej banálnej príčiny štartovať? „To prvé sa stalo Gail v behu, v ktorom som štartovala, počula som aj o prípadoch odstúpenia pre momentálnu indispozíciu. To sa stáva. O mnohých veciach rozhoduje osud,“ usmiala sa útla 32-ročná Melissa.