nila správu, že ak sa Spojené štáty nevzdajú svojej nepriateľskej politiky voči KĽDR, neobíde sa Pchjongjang bez zastrašujúcej jadrovej zbrane. „Nechceme vlastniť zastrašujúce jadrové zbrane preto, aby sme vydierali druhých, ale snažíme sa zmenšiť počet konvenčných zbraní a presunúť naše ľudské a peňažné zdroje do hospodárskeho rozvoja a zlepšiť životnú úroveň nášho obyvateľstva,“ uviedla agentúra KCNA. Severokórejská armáda patrí s 1,1 milióna vojakov k najväčším na svete.
Podľa námestníka amerického ministra zahraničia Richarda Armitageho bude po takomto závažnom vyhlásení nasledovať pokračovanie medzinárodných rozhovorov o severokórejskom jadrovom programe.
Mnohostranné rozhovory by sa mohli uskutočniť najneskôr počas jedného alebo dvoch mesiacov, vyhlásil Armitage včera a dodal, že šance na také rozhovory, ktoré by zahŕňali Japonsko, Južnú Kóreu, Spojené štáty, Čínu aj KĽDR, sú omnoho vyššie, lebo námietky Pchjongjangu proti takejto forme rokovania trvale slabnú.
Čína, Severná Kórea a USA rokovali o jadrovom programe KĽDR v Pekingu už v apríli. Pre námietky Pekingu sa na rozhovoroch nezúčastnilo Japonsko a Južná Kórea. Aprílové rokovanie sa skončilo po tom, čo sa KĽDR priznala, že disponuje jadrovými zbraňami.
Podľa spravodajských služieb Spojených štátov Severná Kórea do zastavenia nukleárneho programu v roku 1994 vyprodukovala dostatok plutónia na výrobu jednej či dvoch jadrových bômb. (čtk, reuters)