
Obyvatelia Varšavy oslavujú výsledky referenda. FOTO - ČTK/AP
Kabinet Leszka Millera chce výsledok referenda využiť a zviezť sa na vlne úspechu.
Ešte tento týždeň sa chce ľavicový premiér Miller spýtať poslancov parlamentu, či jeho vláde dôverujú. V prípade neúspechu je pripravený podať demisiu.
V čase, keď vedie len menšinový kabinet, je to krok dosť riskantný. Novú silu mu však dodal posledný víkend. Jasné áno Európe (za vstup hlasovalo 77,5 percenta voličov, zúčastnilo sa 58,85 percenta) posilnilo aj jeho pozíciu v parlamente.
Premiér včera povedal, že osloví nových potenciálnych koaličných spojencov. Vláda Millerovho Zväzu demokratickej ľavice stratila v parlamente väčšinu po sporoch s Poľskou ľudovou stranou. Vláda nestráca len v parlamente, posledné prieskumy hovoria o rekordne nízkej podpore aj medzi obyvateľstvom.
„Musíme začať novú ofenzívu,“ burcuje šťastný Miller a sľubuje, že začne účinnejšie bojovať proti korupcii a že presadí radikálnu daňovú reformu. Hovorí sa tiež o personálnych výmenách. Najviac o odchode ministra financií Grezgorza Kolodka, ktorý vystupoval proti radikálnym daňovým škrtom.
Millerovi chce pomôcť aj prezident Aleksander Kwaśniewski. Obaja ľavicoví politici si uvedomujú, že referendum im dalo šancu. Vedia však tiež, že referendum samo osebe poľské problémy nevyrieši.
Kwaśniewski preto už včera začal sériu rokovaní s politickými lídrami. Hneď prvé rokovanie mal s ministrom Kolodkom.
Je jasné, že ak chce Miller zostať pri moci, musí dosiahnuť reálne úspechy. Naštartovať ekonomiku a ozdraviť verejné financie. Len referendum nestačí.
V Poľsku hlasovalo doteraz najviac ľudí proti vstupu do únie. Aj po nedeli je jasné, že približne štyri milióny voličov sú proti únii.
Autor: WOJCIECH KOSC, Katowice pre SME