„Je to hrôza. Stratili sme asi úplne občiansky inštinkt. Tí, čo nebudú hlasovať, nech si nemyslia, že niekto to urobí namiesto nich. Som veľmi sklamaný, že mnohí nepochopili, že zmena sveta, v ktorom žijú oni a ich rodiny, závisí od nich samotných,“ povedal Olgierd Łukasiewicz, herec a predseda Zväzu umelcov poľských javísk, keď sa dozvedel, že k urnám prišla necelá pätina voličov.
Obavy, že by referendum neprešlo v najväčšej z kandidátskych krajín, boli veľké. Najväčší poľský denník Gazeta Wyborcza preto vyšiel prvýkrát po rokoch s mimoriadnym vydaním. „Príslovie na nedeľu znie: Čo si mohol urobiť včera, urob dnes,“ stálo tam. „Musí nás prísť dvakrát viac.“ Podľa Gazety Wyborczej by bola hanba, keby referendum nebolo úspešné, lebo by to poukazovalo na nezáujem poľského obyvateľstva v čase, keď sa rozhoduje o novej Európe.
Politici si nemohli dovoliť vyzývať na účasť verejne. Inak by ich odporcovia integrácie obvinili, že porušili moratórium. A tak väčšina politikov i osobností prišla demonštratívne voliť už v prvý deň, aby mobilizovala vlastným príkladom.
„Boli dve dôležite chvíle: 4. jún 1989, keď som cítil, že sa v Poľsku mení systém, ale nevedel som, ako to bude ďalej, a dnes, keď viac-menej viem, čo ma čaká. To hlasovanie je dôležité pre nás, ale aj pre môjho vnuka Jasia,“ povedal Marek Borowski, predseda Sejmu.
„Dúfam, že sa nájde dosť ľudí, ktorí budú chápať, aká dôležitá je účasť v tomto hlasovaní,“ povedal Tadeusz Mazowiecki, prvý nekomunistický predseda vlády v rokoch 1989 - 1990.
Mobilizovali aj odporcovia členstva. „Splnil som si svoju občiansku povinnosť a hlasoval som. Samozrejme, že nie,“ priznal sa ako prvý Andrzej Lepper, predák populistického hnutia Sebaobrana. Lepper neskrýva nespokojnosť s podmienkami na vstup, ani svoju túžbu po kresle predsedu vlády. Oficiálne však jeho strana odkázala svojim priaznivcom, aby sa rozhodli sami.
Inak sa počas hlasovania nedialo nič mimoriadne, hoci odporcovia integrácie strašili, že v noci, keď budú miestnosti zatvorené, sa môžu diať s urnami zvláštne veci. Vymeniť museli len niekoľko strážcov pred miestnosťami, pretože prišli opití. Zmizlo aj deväť štátnych vlajok.
Najväčšia „udalosť“ prvého dňa sa napokon stala v obci Gać na juhovýchode Poľska. V budove kultúrneho strediska, kde bola volebná miestnosť, mala byť večer diskotéka. „Nič sa nestalo, len starosta asi veľmi nerozmýšľal,“ povedal Ferdynand Rymarz, predseda Ústrednej volebnej komisie. Z bezpečnostných dôvodov urnu preniesli a diskotéku zrušili.
(tg, mim)