
Hlasovacie lístky vhadzovali aj deti. Samozrejme, s pomocou rodičov. FOTO - TASR/AFP
„V sobotu hlasovali hlavne priaznivci integrácie,“ vysvetľoval sociológ Tomasz Zukowski. „Doma ostali odporcovia EÚ a obyvatelia dedín.“ Potvrdzuje to aj mapa sobotňajšej účasti v 16 krajoch. Celoštátny rekord držia dva pomorské kraje s hlavnými mestami Štetín a Gdansk. Tam prišlo hlasovať viac ako 21 percent ľudí. Ďalšie v poradí sú západné kraje a Sliezsko. Čím viac na východ, tým horšie. V krajoch na hraniciach s Ukrajinou a Bieloruskom sa účasť pohybovala medzi 11 až 13 percentami. Spomedzi miest prišlo k urnám najviac obyvateľov Varšavy 32 percent.
Mapa účasti na referende sa čiastočne podobá mape volebných preferencií. Práve východ krajiny je baštou radikálnych pravicových zoskupení, ktoré jasne deklarovali, že sú proti členstvu Poľska v EÚ.
Väčšina politikov volila preto už v prvý deň. Všeobecne sa očakávalo, že najviac Poliakov odovzdá svoj hlas v nedeľu, po omši. Urobil tak aj bývalý šéf poľského odborového zväzu Solidarita a exprezident krajiny Lech Walesa. Hlasoval v severopoľskom Gdansku, kde Solidarita začala svoju činnosť. „Až doteraz som vždy veril v demokraciu, mierové a evolučné metódy. Je to posledná etapa tejto cesty, na ktorej necháme padnúť posledné prekážky. Je to môj posledný boj,“ zdôraznil 60-ročný Walesa.
Podľa jeho odhadov sa na referende zúčastní 52 percent Poliakov, z ktorých 70 percent vysloví vstupu do únie podporu.
Druhý deň referenda pripadol na cirkevný Sviatok zoslania sv. ducha. „Je to pekná zhoda okolnosti. Veď láska k vlasti je priamym rozšírením štvrtého prikázania o cti k otcovi a matke,“ vysvetľoval Tadeusz Gocłowski, katolícky arcibiskup Gdanska.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI pre SME, čtk