Začiatkom deväťdesiatych rokov bolo pritom Slovensko jedinou krajinou, kde mal menšinový politický život základy plurality a strany vznikali – s istou výhradou – podľa klasického politologického kľúča. Vtedy sa to považovalo za znak vyššej demokratickej vyspelosti slovenského prostredia.
Existovali tu liberálna Maďarská občianska strana, konzervatívne Maďarské kresťanskodemokratické hnutie a národniarsko-populistické Spolužitie.
Slovensko bolo jedinou krajinou, kde sa odohral prvý a zatiaľ jediný vážny pokus o prekonanie etnických hraníc. Bola to predvolebná koalícia Verejnosti proti násiliu a Maďarskej nezávislej iniciatívy v roku 1990.
V roku 1992 už slovenskí liberáli ponuku maďarských na spoluprácu odmietli. V rámci maďarskej menšiny sa to dodnes chápe ako dôležité ponaučenie a nepriamo jeden z dôvodov vzniku SMK.
O vzniku dnešnej SMK uvažovali politickí predstavitelia Maďarov na Slovensku už dlhšie. Zlúčenie do jednej strany urýchlila najmä novela volebného zákona v roku 1998. Novela, ktorú presadil bývalý premiér Vladimír Mečiar, rušila zmysel vytvárania koalícií.
Tri politické strany (Spolužitie Miklósa Duraya, MKDH Bélu Bugára a MOS Lászlóa Nagya) sa preto dohodli na projekte SMK, ktorý trvá dodnes.
Po voľbách v roku 1998 sa SMK stala súčasťou vládnej koalície, hoci spočiatku bola SDĽ proti. SMK si získala povesť stabilnej strany podporujúcej reformy a bola jedinou stranou, ktorá nemusela meniť svojich zástupcov vo vláde. Iba raz vážne pohrozila odchodom z koalície, keď sa v rámci reformy verejnej správy potvrdilo Mečiarovo rozdelenie na osem krajov.
Lídrovi Bélovi Bugárovi sa darilo v strane tlmiť aj napätia. Na stoličke predsedu ho významnejšie neohrozil ani jeho tradičný rival vicepremiér Pál Csáky.
Najväčším vnútrostraníckym problémom je pre Bugára postavenie Miklósa Duraya, ktorý reprezentuje tvrdšie postoje s nacionalistickým zafarbením. Rozruch na Slovensku spôsobil svojím výrokom v Budapešti, keď na predvolebnom mítingu Viktora Orbána hovoril o Felvidéku.
V roku 1998 bol Duray na kandidátke SMK číslom dva, vlani sa ocitol na deviatom mieste. Bugár to považuje za rozumný kompromis.
Na Slovensku sa síce v posledných rokoch objavili chabé pokusy založiť novú maďarskú stranu, ktorá by konkurovala „príliš mäkkej“ SMK, ale neboli úspešné. K vzniku novej strany zatiaľ neviedla ani viditeľná nespokojnosť Miklósa Duraya s vývojom SMK. Správy o Durayových snahách založiť alternatívnu stranu sa ale vynárajú pomerne pravidelne.
IGOR STUPŇAN, PETER MORVAY