
FOTO - ARCHÍV
V krajinách s veľkou maďarskou menšinou vznikli s výnimkou Slovenska všade alternatívy k hlavným maďarským politickým stranám. Je to prirodzený vývoj?
„Politická rôznosť v rámci maďarských menšín tu bola vždy, ale ich delenie na klasické ideologické je problematické. Dalo by sa povedať, že menšinové strany sú už zo svojej podstaty pravicové, lebo ústredným bodom ich politiky je národ, tradičná komunita. Toto však platí skôr smerom dovnútra. Voči väčšinovej spoločnosti sú naopak liberálne, lebo im záleží na tom, aby bol štát ako celok liberálnejší.“
Aký je hlavný spor vnútri menšinových strán?
„Cieľ majú spoločný, ale jednotlivé smery sa líšia v názoroch, ako ho dosiahnuť. Maďarské strany na Slovensku, v Rumunsku či Srbsku idú cestou spolupráce s vládami. Ich odporcovia im vyčítajú prispôsobivosť a že dôležité veci sa im nepodarilo presadiť. Na Slovensku je to územnosprávne členenie, v Rumunsku maďarská univerzita, v Srbsku obnovenie vojvodinskej autonómie.“
Sú to z hľadiska menšín naozaj tie najdôležitejšie otázky?
„V Rumunsku podľa prieskumov trápi menšinových Maďarov inflácia, chudoba a nezamestnanosť, nie autonómia či univerzita. Väčšina Maďarov oceňovala, že v rokoch 1996 až 2000 bola ich strana vo vládnej koalícii. Kritici naopak hovoria, že podmienkou dlhodobého prežitia menšín je vznik nezávislého maďarského inštitucionálneho pozadia.“
Akú rolu zohrávajú pri delení menšinových politických reprezentácií aktuálne vlády v Budapešti?
„Rôzne politické strany z Maďarska uprednostňujú rôzne frakcie v rámci menšín, aj keď to Budapešť neustále popiera. Súčasná vláda v Budapešti má bližšie k bugárovskej línii, dnes opozičný Fidesz naopak k durayovskej. Podpora z Budapešti má v rámci menšín legitimačnú funkciu.“
Ide aj o peniaze?
„Na rozdeľovanie peňazí majú vplyv politické ohľady. Hlavná maďarská strana v Rumunsku napríklad dnes kontroluje skoro všetky peniaze, ktoré plynú do Rumunska. Za predchádzajúcej vlády naopak dostávali jej odporcovia väčšiu podporu než dnes. Podmienky sa menia pri každej zmene vlády v Budapešti.“ (pm)