S obnovením kontrol na letisku už v stredu súhlasila aj česká vláda. Premiér Zeman kontroly považuje za menšie zlo - zavedenie víz by bolo podľa neho oveľa horšie. Predchádzajúce kontroly Londýn ukončil 9. augusta. Do Británie po nich z ruzynského letiska nevpustili predovšetkým Rómov.
Kontroly majú predísť zneužívaniu britského azylového systému tým, že zabránia v odlete českým občanom, ktorí by mohli po prílete do Londýna podať žiadosť o azyl. Britské ministerstvo vnútra tvrdí, že kontroly v Prahe budú krátkodobé a operatívne. Budú sa týkať všetkých cestujúcich „bez ohľadu na štátnu príslušnosť alebo etnický pôvod“.
Ani britské ministerstvo zahraničia, ani ministerstvo vnútra včera ešte nechcelo zverejniť počet žiadostí českých občanov o azyl, ktoré boli podané po zastavení predchádzajúcich predbežných kontrol. Český minister zahraničia Jan Kavan uviedol v stredu neoficiálny počet 61 žiadostí. V priebehu júlových kontrol bolo podaných 12 žiadostí o azyl, ale tesne pred nimi 204.
Súhlas vlády s obnovením britských kontrol včera ostro kritizoval predseda parlamentu a šéf ODS Václav Klaus. „Ústupok českej vlády nie je ospravedlniteľný žiadnymi argumentmi vrátane údajnej hrozby znovuzavedenia víz,“ povedal Klaus. „Nemôžeme prijať, aby Británia riešila vlastný problém imigračnej politiky pomocou českej vlády na úkor našich občanov.“ Britské kontroly podľa neho cudzím štátom umožňujú výberový prístup voči českým občanom na českom území. „Z našej strany sú viditeľným prejavom vzdania sa časti štátnej suverenity,“ tvrdí predseda snemovne.
Vláda má iný názor. Premiér Miloš Zeman v stredu zdôraznil, že víza by platili pre všetkých, občania by za ich vystavenie museli zaplatiť dvetisíc korún, v prípade zamietnutia by sa nemohli odvolať a navyše by vízová povinnosť zásadne obmedzila česko-britské vzťahy vo viacerých oblastiach. Hrozil by aj „dominový efekt“, teda že víza pre Čechov zavedie automaticky aj Írsko a pravdepodobne i ďalšie krajiny Európskej únie.
Aj prezident Václav Havel sa včera priklonil k názoru, že takéto riešenie je lepšie ako zavedenie vízovej povinnosti.
Minister zahraničia Jan Kavan chce, aby sa na kontrolách mohli zúčastniť zástupcovia mimovládnych organizácií, napríklad Českého Helsinského výboru.
(čtk, r)