
Do Macedónska včera prileteli ďalší vojaci NATO.
FOTO - REUTERS
ť macedónsku vládu. Tá sa obáva, že vzbúrenci si zbrane schovajú, aby ich po odchode NATO opäť vzali do rúk.
Misia NATO má trvať len tridsať dní, ďalších pätnásť je rezervovaných na stiahnutie sa z krajiny. Mnohí analytici to však považujú za príliš krátky čas.
Politický futbal
Podľa mierového plánu musí macedónsky parlament súčasne so zberom zbraní odsúhlasiť rozsiahle reformy na zlepšenie postavenia albánskej menšiny. Hovorca vlády Antonio Milosovski tvrdí, že podľa džentlmenskej dohody s NATO je podmienkou začatia legislatívneho procesu aspoň tretina odovzdaných zbraní.
Medzi oboma stranami sa už na túto tému hrá politický futbal. Milosovski uviedol s odvolaním sa na údaje spravodajskej služby, že albánske „paravojenské“ skupiny majú najmenej 60-tisíc ľahkých a ťažkých zbraní. Dôstojníci Národnooslobodzovacej armády (UCK) cez víkend uviedli, že UCK má asi 2300 zbraní, ale nepriamo dodali, že keby vojaci KFOR nezasahovali, bolo by zbraní viac. Sama UCK má zopár tisíc aktívnych bojovníkov.
Styčných dôstojníkov NATO albánska strana ubezpečila, že zbrane budú odovzdané podľa dohody. Velitelia NATO však usúdili, že pašovanie zbraní cez kosovskú hranicu pokračuje, čo ešte viac komplikuje určenie počtu zbraní vzbúrencov.
„Očakávame veľa, veľa problémov.“
Podľa analytikov ohrozujú misiu NATO extrémisti aj rozdielne názory oboch strán na časový plán legislatívnych zmien. „Očakávame veľa, veľa problémov počas tohto ťažkého plánu. V budúcnosti môžete čakať ďalšie násilné incidenty,“ povedal vysoký politický predstaviteľ NATO Daniel Speckhard v Skopje.
Pochybnosti o úspechu misie vyslovil ruský prezident Vladimir Putin. „Je nepravdepodobné, že vzbúrenci zbrane skutočne odovzdajú,“ vyhlásil. Moskva obviňuje NATO, že je voči Albáncom príliš zhovievavé.
Do Skopje už priletela stovka z 1800 britských vojakov 3500-člennej misie Hlavná žatva. Pripojili sa k 400-člennému prvému predvoju krajanov. S predvojom prišlo ešte pred týždňom 120 Čechov. V stredu ich nasledovalo asi 135 príslušníkov francúzskej Cudzineckej légie. O vyslaní asi 500 Nemcov bude hlasovať Spolkový snem v stredu.
Zbrane majú zhromaždiť na pätnástich zberných miestach. Plán predpokladá aj čiastočne recipročné stiahnutie sa UCK a vládnych tankov a delostrelectva, aby sa zmiernilo napätie a redukovalo riziko pre ľahko vyzbrojených vojakov NATO uprostred. Zástupcovia NATO, vlády a UCK budú každé zberné miesto overovať. Vzbúrenci, ktorí sa vzdajú zbraní, budú registrovaní pre amnestiu, ktorú má schváliť parlament. Zbrane odvezie NATO do tretej krajiny, zrejme Grécka, na zničenie. Výbušniny a muníciu zničia v Macedónsku.
(reuters, zah)