
Stíhačky MiG-29 Maďarsko postupne odstaví a nahradí ich staršími modelmi západnej výroby. FOTO – TASR
Len niekoľko dní ostáva do 1. septembra, dokedy platí súčasná ponuka americkej a švédskej firmy pre Maďarsko na prenájom starších stíhačiek. Premiér Viktor Orbán sľúbil, že vláda sa do konca augusta rozhodne, či bude modernizáciu vzdušných síl riešiť dvadsiatimi štyrmi osvedčenými americkými F-16, alebo zariskuje a zvolí si „panenské“ švédske stroje JAS-39 Gripen. Vláda sa však neponáhľa vysloviť sa za od začiatku favorizované efšestnástky. Keď premešká termín, USA zrejme zvýšia cenu.
Úplatok za zrušený obchod
V týchto dňoch by mala maďarská prokuratúra rozhodnúť, či nariadi oficiálne vyšetrovanie okolností lobingu v prospech rekonštrukcie ruských migov, ktoré vláda na začiatku roka definitívne zamietla. Prokuratúra zatiaľ čaká na doplnenie žaloby. Médiá usudzujú, že ide o ministra obrany Jánosa Szabóa a politického tajomníka Jánosa Homokiho, ktorí sú podozriví, že za vysoký úplatok podpísali minulý rok v čase, keď bol premiér na dovolenke, predbežnú zmluvu s nemecko-ruským konzorciom MAPS. Zmluvu vláda neskôr zrušila a ministerstvo obrany stratilo právomoc ďalej rozhodovať o nákupe stíhačiek. Za tohto vývoja sa USA poponáhľali vstúpiť do ringu. Od júlového verejného vyjadrenia bývalého amerického veľvyslanca Petera Tufoa, podľa ktorého sú migy pre letku člena NATO „nevhodné“, je diskusia okolo stíhačiek už len o tom, ako a kedy povedať áno americkým stíhačkám. Aj keď medzitým prišla švédska ponuka a nedávno aj turecká.
Prípadom sa zaoberal v stredu branný výbor parlamentu. Koaliční členovia výboru ešte krátko predtým odmietali žiadosti Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a Strany slobodných demokratov (SZDSZ), aby sa výbor zaoberal touto podľa nich „neexistujúcou aférou“. Zatiaľ však v zákulisí niekto túto „neexistujúcu“ aféru precízne pripravuje. Odhalenia o desaťmiliónových úplatkoch sa zverejňujú na internete – a vina sa nenápadne posúva z koaličných maloroľníkov na opozičnú MSZP. Výbor dnes vypočuje okrem iného dvoch socialistov. V stredu už koaliční členovia výboru nehovorili len o korupcii, ale o pokuse o vydieranie.
Zastierací manéver
Socialisti tvrdia, že celá kauza okolo dávno zabudnutých migov slúži na to, aby vláda hladko presadila obchod s USA, ktorý podľa nich rovnako zaváňa korupciou. Vláda sa totiž podujala prijať rozhodnutie o modernizácii vzdušných síl bez tendra – aj vypracovanie porovnávacej štúdie si objednala od národnobezpečnostnej komisie až po sérii zahraničných a opozičných protestov. Tender podľa Orbána netreba vypisovať, keď sú rokovacími partnermi vlády, nie výrobcovia. Platí to pre prípad prenájmu použitých stíhačiek, v prospech ktorého sa vláda rozhodla už dávno.
Americká ponuka sa niekoľkokrát zmenila aj pod vplyvom vstupu Švédov. Porovnávacia štúdia odhadla ceny oboch návrhov na asi 215 miliárd forintov.
Paralelne ožíva aj tzv. aféra Lockheed, ktorá poukazuje na vzťah maďarskej vlády a renomovaného amerického výrobcu F-16. Pred dvomi rokmi sa skupina poslancov vládnej strany Fidesz snažila lobovať v prospech vymenovania pracovníka Lockheed Martin za veľvyslanca v Budapešti.
Všetko nasvedčuje, že „neexistujúca“ aféra s migmi sľubuje politický kapitál rôznym stranám, ktoré ju v poslednom predvolebnom roku aj využijú.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ