Thierry Devaux chcel na ňu zoskočiť zo vzduchu. Najväčšie americké mesto New York ale videlo nezvyčajnú drámu: Francúz minul svoj cieľ a lano jeho padáku sa zachytilo o fakľu, ktorú drží v ruke 45 metrov vysoká socha. Viac ako pol hodiny zostal visieť zamotaný v jasne oranžovom padáku.
Potom sa ho newyorským policajtom podarilo zachrániť a zatknúť. Z plošiny spod sochy ho odvážali v putách.
„Je to terorizmus? Vybuchne bomba? Čo sa to vlastne deje?“ pýtali sa podľa CNN náhodní svedkovia. Devaux na podobné pochybnosti v minulosti odpovedal s úsmevom: „Skáčem pre potešenie.“ Francúz sa pokúsil pristáť na Soche slobody už minulý rok. Aj vtedy neúspešne. Skákal už údajne aj z Eiffelovej veže.
Polícia ale podľa agentúry AP oznámila, že tentokrát chcel parašutista po pristátí rozprestrieť transparent proti používaniu nášľapných mín.
Socha slobody je dar od Francúzska. Francúzi ju Amerike venovali v roku 1884 a stojí na rovnomennom ostrovčeku pri vjazde do newyorského prístavu. (reuters, kos)