
Anna Lindhová (vpravo), švédska ministerka zahraničných vecí, si pripíja s macedónskym premiérom Ljubčom Georgijevskym. FOTO - REUTERS
LUXEMBURG - Macedónsko sa včera stalo prvou balkánskou krajinou, ktorá podpísala s Európskou úniou stabilizačnú a asociačnú dohodu. Dohoda dáva Macedónsku postavenie potenciálneho kandidáta a je prvým krokom k možnému vstupu tejto balkánskej krajiny do EÚ.
Historický deň
Macedónsky premiér Ljubčo Georgijevski potvrdil záväzok krajiny pokračovať v začatom medzietnickom dialógu v krajine a uskutočniť nevyhnutné hospodárske a politické reformy. Podpis dohody označil Georgijevski za historický deň pre jeho krajinu. „Je to uznanie a odmena za všetko, čo sme urobili za uplynulých desať rokov v oblasti demokratických a hospodárskych reforiem. Je to zároveň zodpovednosť dosiahnuť ešte lepšie výsledky v budúcnosti,“ vyhlásil.
Švédska ministerka zahraničia Anna Lindhová zdôraznila, že ide aj o záväzok Európskej únie podporiť reformy v tejto balkánskej republike. Podpísaný bol aj obchodný protokol medzi EÚ a Macedónskom, ktorý vstúpi do platnosti 1. júna.
Favorit Macedónsko
Stabilizačná a asociovaná dohoda robí z Macedónska favorita medzi balkánskymi krajinami na ceste do EÚ, píše nemecká agentúra DPA. Brusel momentálne rokuje iba s Chorvátskom o takejto dohode. Výnimkou v regióne je Slovinsko, ktoré už je oficiálnym kandidátom na členstvo v EÚ. Macedónsko sa chce počas nasledujúcich desiatich rokov stať členom EÚ. V rovnakom horizonte sa má medzi EÚ a Macedónskom vytvoriť zóna voľného obchodu.
Do poslednej chvíle panovali otázniky, či sa na slávnostnom podpise zúčastní celá macedónska politická reprezentácia. V Luxemburgu včera nakoniec chýbala opozičná albánska Strana demokratickej prosperity (PDP). Tá začiatkom mája ignorovala začatie rozhovorov macedónskych predstaviteľov so zástupcami albánskej menšiny, ktorá tvorí približne tretinu macedónskeho obyvateľstva. Lindhová k tomu podotkla, že absenciu PDP ľutuje a dúfa, že sa do dialógu zapojí v budúcnosti. Začatie dialógu o politických, ekonomických a právnych reformách v balkánskej republike Brusel uvítal.
Brusel deklaroval, že bude ďalej sledovať „krehkú“ situáciu v Macedónsku, ktorú nedávne pohraničné incidenty s albánskymi povstalcami priviedli takmer na pokraj občianskej vojny. EÚ kladie dôraz na diskusiu o postavení menšín v Macedónsku, možnosti televízneho vysielania v albánčine a na otázky záruk používania tohto jazyka. Podpis stabilizačnej a asociačnej dohody zaväzuje krajinu k reformám a ako protislužbu jej prinesie finančné prostriedky na najrôznejšie rozvojové projekty i politický dialóg s EÚ. Koncepciu stabilizačných a asociačných dohôd pre krajinu juhovýchodnej Európy schválila EÚ po kosovskej vojne. Tento typ dohôd je na nižšej úrovni než dohody medzi Bruselom a terajšími kandidátskymi krajinami. (čtk, tasr, r)