Štát chce v ďalšom roku zvýhodniť úročenie hypoték do 1,5 milióna korún.
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
via bánk protestujú.
Z návrhu vyplýva, že banka by počas prvých piatich rokov čerpania úveru mala klientovi znížiť úrokovú sadzbu o rovnaké percento, ako bude percento štátnej podpory, najviac však o 1,5 percenta. Zároveň by mu mala umožniť odklad splátky istiny a na požiadanie aj mimoriadnu splátku hypotéky bez poplatku. Zvýhodnené podmienky by mali platiť päť rokov.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál povedal, že štátny príspevok by nemal byť vyšší ako 1,5 percenta. Najčastejšie sa spomína 1 alebo 1,5 percenta. Zvýhodnenému klientovi by sa tak mohlo znížiť úročenie o dve alebo tri percentá. Konkrétna výška štátnej podpory však bude známa, keď jednotlivé rezorty spresnia svoje finančné požiadavky na štátny rozpočet.
Obmedzení bude viac
Štátny príspevok by mohli získať len mladí ľudia do 35 rokov s príjmom najviac vo výške 1,3-násobku priemernej mesačnej mzdy za posledný štvrťrok, ktorý predchádzal ich žiadosti o úver. Podľa odhadov analytikov by to začiatkom budúceho roka malo byť okolo 24-tisíc korún. Z manželov alebo blízkych osôb žijúcich v spoločnej domácnosti musí túto podmienku spĺňať každý.
Zvýhodnenie by sa tiež týkalo len hypoték do 1,5 milióna korún. Podmienkou bude, že výška úveru nemôže prekročiť 70 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Dnes zákon hovorí o možnej štátnej podpore pre hypotéky do 2,5 milióna korún. Podľa Šmála súvisí zníženie sumy s možnosťami štátneho rozpočtu a snahou rezortu podporu zadresniť.
Bankám sa návrh nepáči
Ak by dnes mladý klient, ktorý má hrubý príjem 24-tisíc korún, žiadal o 1,5-miliónovú hypotéku so splatnosťou 20 rokov, podľa Emila Zuzíka z EuroFin Consultingu by v banke dostal úver s úrokom zhruba 6,5 až 7,5 percenta. Podľa odhadov ekonómov hypotéky do konca roka zdražejú približne o pol percenta. Klienti, ktorí by mali nárok na zvýhodnenie sadzby o dve až tri percentá, by tak mohli v banke dostať sadzbu okolo piatich percent.
Maximálna hranica, ktorou by banky mali podporiť žiadateľov, je však podľa šéfa Asociácie bánk Ladislava Unčovského príliš vysoká.
„Pre niektoré banky by po znížení marže až o 1,5 percenta mohol byť produkt stratový,“ povedal. Podľa Zuzíka by sa výška marže pri 1,5-miliónovej hypotéke so splatnosťou 20 rokov dostala pod jedno percento.
„Banky by potom buď nemali záujem poskytovať takéto úvery, alebo by si pokles úrokovej marže nahradili inak - napríklad zvýšením poplatkov,“ povedal Zuzík.
Poznámka: Úroková marža je rozdiel medzi sadzbou, za ktorú banka poskytne klientovi úver, a úrokom, za ktorý si požičia peniaze od iných finančných domov na medzibankovom trhu.