Podnikatelia sa obávajú, že málo pružné vzťahy medzi zamestnávateľmi a zamestnancami by mohli brzdiť ekonomiku v krajine, čo opäť ohrozuje aj zamestnancov a vznik nových pracovných miest. ILUSTRAČNÉ FOTO - SITA
dôsledku proti zamestnancom," hovorí tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Zväzovanie Zákonníka práce môže mať negatívny vplyv na trh práce a firmy budú menej zamestnávať, vysvetľuje.
Smer má v pláne vrátiť zákonník do "stavu, v akom bol pred poslednou veľkou novelizáciou". Tú urobila odchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu. Zmena sťaží zamestnávateľom prepúšťanie zamestnancov, oni však potom môžu dať prednosť presunu práce na pôvodných zamestnancov pred prijatím nového človeka.
Prácu môže stratiť viac ľudí
Zákonná ochrana zamestnancov môže paradoxne v prípade problémov vo firme spôsobiť, že o prácu príde viac ľudí. "Môže položiť podnik, ktorý sa dostal do krátkodobých problémov," povedal výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Róbert Kičina. Problémy by mohlo spôsobiť napríklad vysoké odstupné, čím by sa odčerpali ďalšie peniaze z podniku. Pred novelizáciou museli podniky vyplácať päťmesačné odstupné, dnes dvojmesačné. Málo pružné vzťahy medzi zamestnávateľmi a zamestnancami môžu navyše podľa Kičinu brzdiť ekonomiku v krajine, čo opäť ohrozuje aj zamestnancov a vznik nových pracovných miest.
Za ďalšiu problémovú zmenu pokladá Hošták z únie zamestnávateľov zvyšovanie minimálnej mzdy. "Veľké zvýšenie minimálnej mzdy by poškodilo zamestnancov." Zamestnávatelia a podniky sú skôr za jej zrušenie, lebo by podľa nich prinieslo vyššiu zamestnanosť. Najmä malé firmy by si mohli dovoliť najať viac ľudí.
Niektoré združenia podnikateľov sú zatiaľ vo vyjadreniach zdržanlivé. "K Zákonníku práce sa budeme vyjadrovať až vtedy, keby sa mal zhoršiť," povedal Martin Lukáčik z Klubu 500. Organizácia združuje firmy s viac ako piatimi stovkami zamestnancov.
Diskutovať o zmenách pracovnoprávnej legislatívy považuje za predčasné aj generálny riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení František Bruckmayer.
Odbory by zmenu Zákonníka práce privítali.
Čo hovoria programy politických strán
Cieľom Smeru je podľa programu vrátiť Zákonník práce vo viacerých ustanoveniach do stavu, v akom bol pred poslednou veľkou novelizáciou. Strana chce presadiť napríklad zvýšenie ochrany zamestnancov pred neodôvodneným prepúšťaním či odstrániť prípady zneužívania pracovného pomeru na určitú lehotu. Paradoxne nie je v programe Smeru zmienka o zvyšovaní minimálnej mzdy, hoci Fico hovoril, že je za jej postupné zvýšenie na úroveň 60 percent priemernej mzdy v hospodárstve.
V oblasti daní chce strana zaviesť samostatnú vyššiu sadzbu dane z príjmu vo výške približne 25 percent na prirodzené monopoly, dominantné podniky, finančné a bankové inštitúcie.
HZDS chce upevniť pocit istoty u zamestnancov a je za uzatvorenie pracovného pomeru na určitú lehotu medzi zamestnancom a zamestnávateľom najviac na 2 roky, minimálna dĺžka pracovného pomeru by bola v takomto prípade minimálne 6 mesiacov.
SNS sa zamestnanosti v programe venuje len okrajovo.
Zdroj: predvolebné programy