Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
Preskočiť hlavičku portálu
Sme.sk | Škola a rodina | Ekonómovia už zistia plagiátorstvo
PRÍSTUP NA SME.SK TERAZ V AKCII 1+1 ZADARMO

Cez systém budú prechádzať aj učiteľské práce
Ekonómovia už zistia plagiátorstvo

Univerzita kúpila softvér, ktorý pomôže odhaľovať podobné či úplne ukradnuté časti študentských, ale aj učiteľských prác. V Brne sa systém osvedčil, používajú ho už niekoľko rokov.

BRATISLAVA. Proti rozmáhajúcemu sa plagiátorstvu pri písaní seminárnych, bakalárskych či diplomových prác na vysokých školách chce bratislavská Ekonomická univerzita bojovať s pomocou systému od Masarykovej univerzity v Brne. Rektor Rudolf Sivák už podpísal s brnianskou univerzitou zmluvu.

Študenti Ekonomickej univerzity podľa Siváka odovzdávajú svoje bakalárske a diplomové práce v elektronickej forme do Slovenskej ekonomickej knižnice, kde ich knižnične spracujú. Potom ich univerzitný ústav výpočtovej techniky nahrá do databázy Theses.cz na porovnanie.

Výsledky porovnania dostane vedenie univerzity, fakúlt a katedier. Do elektronického systému budú mať prístup študenti aj učitelia. Systém otestuje prácu na podobnosť s inými prácami, napríklad prezrie dokumenty a podobne.

„Na začiatku predpokladáme, že sa do systému budú zadávať bakalárske a diplomové práce, v ďalšej etape chceme zahrnúť aj seminárne práce,“ povedal Sivák. Uvažuje sa tiež, že v systéme budú aj staršie bakalárske a diplomové práce, spracované pred niekoľkými rokmi.

Cez systém budú prechádzať aj príspevky učiteľov na konferencie, pre publikáciu v časopisoch, učebné texty a podobne. Rovnako aj doktorandské, habilitačné a iné práce.

Ak by sa plagiátorstva dopustil študent či učiteľ univerzity, bude prípad riešiť disciplinárna komisia univerzity. V minulom akademickom roku univerzita riešila prvý prípad plagiátorstva externého učiteľa Mariána Tkáča. Jeho pedagogické pôsobenie od letného semestra ukončila.

Doteraz mala systém na odhaľovanie plagiátorstva iba súkromná Vysoká škola manažmentu v Trenčíne.

Ak by sa plagiátorstva dopustil študent či učiteľ univerzity, bude prípad riešiť disciplinárna komisia univerzity.

piatok 12. 9. 2008 | (or)
Článok bol uverejnený v tlačenom vydaní SME. (Predplaťte si SME cez internet.)
© 2008 Petit Press. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ. Spravodajská licencia vyhradená.

najčítanejšie
  • 4 hodiny
  • 24h
  • 3dni
  • 7dní
  • PLATENÉ
ANKETA
@denniksme: O knihách sa nedá rozprávať vážne. Zvlášť o tých, ktoré sme nečítali (Jana Beňová) Čítajte viac
Ďalšie weby skupiny: Új Szó Slovak Spectator Vii.sk
Vydavateľstvo Inzercia Návštevnosť webu Predajnosť tlače Petit Academy
© Copyright 1997-2012 Petit Press, a.s.