Kam by sme prišli, keby nás naše texty vodili?

Slovenský prozaik BALLA uvedie dnes o 18.00 h v bratislavskej kaviarni Next Apache svoju najnovšiu knihu Cudzí.

Balla (Vladimír Balla, 1967), debutoval v roku 1996 poviedkovou zbierkou Leptokaria, ďalšie knihy Outsideria, Gravidita, Tichý kút, Unglik, De la Cruz a Cudzí.Balla (Vladimír Balla, 1967), debutoval v roku 1996 poviedkovou zbierkou Leptokaria, ďalšie knihy Outsideria, Gravidita, Tichý kút, Unglik, De la Cruz a Cudzí. (Zdroj: DENISA FELIXOVÁ)

Pred siedmimi rokmi ste povedali, že za svoje najlepšie dielo považujete Outsideriu. Odvtedy vám vyšli ďalšie tri knihy, platí to ešte?

„Neplatí. Dnes za moju najvydarenejšiu - alebo najmenej nevydarenú? - knihu považujem buď De la Cruz, alebo novú zbierku Cudzí. Ešte sa rozhodnem. Outsideria teda asi nie je najlepšia, ale mám ju najradšej.“

S každou vašou novou knihou je opakovane spájaná otázka, či sa okrem poviedok nepustíte aj do románu. Nevyjdete v ústrety ani snahe vášho dvorného vydavateľa, ktorý popri tradičnej poviedkovej súťaži už vypísal aj súbeh na román? Nevkladal do vás takéto svoje nádeje?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Ó, nie, môj vydavateľ ma veľmi dobre pozná. Všetky nádeje stratil. Kto má romány rád, nech ich píše, ja ich nechcem písať a až na zriedkavé výnimky ani čítať, lebo sa začínam nudiť, hneď ako zistím, čo sa v danom texte presadzuje, čo sa chce vyrozprávať a akou metódou. Naproti tomu každá poviedka je nový štart, nová výzva pre čitateľa aj pre autora, nové stvorenie sveta, a to doslova stvorenie slovom a zo slova, ktoré bolo a je na stále novom počiatku.“

A pritom, ako píšete v jednej novej mikropoviedke, je váš vydavateľ K. kvôli vám ochotný vystrieľať konkurenčných románopiscov a neskôr aj nepohodlných kritikov!

„Žiaľ, to je len krásny sen. Môj vydavateľ K. je veľký humanista, on by tých konkurenčných románopiscov najradšej vydával. Ale aspoň na kritikoch sa hádam dohodneme.“

SkryťVypnúť reklamu

Časť kritiky vám vyčíta, že stále píšete o tom istom, o nezmyselnosti bytia, beznádeji, nihilizme, samote či odcudzení. Je spisovateľ Balla, označený aj za nekorunovaného literárneho kráľa slovenských outsiderov a stratených existencií, takým skeptikom aj vo svojom živote?

„Moje literárne texty sú prešpikované optimizmom. Skutočným skeptikom som práveže v reálnom živote, takže keby mali kritici hodnotiť môj život a nie knihy, asi by ani nenašli dosť príkre a odsudzujúce slová.“

Na druhej strane sú to ódy na majstrovské narábanie s jazykom, iróniu, absurdný humor, schopnosť na minimálnej ploche dosiahnuť maximálnu výpoveď. Nakoniec, ste finalistom Ceny Anasoft litera, držiteľom Ceny Ivana Kraska a ďalších ocenení. O čom svedčia takéto rozdielne pohľady literárnej kritiky?

SkryťVypnúť reklamu

„O tom, že som strašne zlý a zároveň strašne dobrý spisovateľ. A presne tak sa aj cítim: niekedy strašne dobre a niekedy strašne zle, nič medzi tým.“

Faktom však je, že vaše texty čitateľa neraz zaskočia. Nemáte obavu, že v konečnom dôsledku stojí pred viacerými možnosťami, ako si vyložiť vašu prózu, alebo práve táto jeho dilema je vaším cieľom?

„Niektorí autori píšu, aby čitateľa pobavili a aspoň na chvíľu zbavili starostí. Ja, naopak, pridávam starosti navyše. Ale keď trpiaci čitateľ napokon odloží moju viacznačnú knihu, poobzerá sa a zistí, aký je jeho život v porovnaní s tou lektúrou vlastne pekný.“

Máte pri písaní vopred pripravenú kostru textu s jasnou pointou alebo sa dávate uniesť aj do nových, nepredpokladaných súvislostí a dáte sa prekvapiť, kam vás text privedie?

SkryťVypnúť reklamu

„Stáva sa aj to, že ma text vedie, ale taký potom zahodím. Kam by sme prišli, keby nás texty vodili?“

Ste úradníkom štátnej správy. Zdá sa, že témy z nej príliš nečerpáte, nerozmýšľali ste nad povolaním, ktoré by bolo bližšie svetu literatúry?

„Zo skúseností úradníka nečerpám síce veľa, ale zato predsa len, vezmime si napríklad poviedku Maňušky z novej knihy. Je to zážitok z môjho kontrolórsko-úradníckeho života, posunutý do extrémnej, absurdnej, polosnovej polohy, dokonca k boju o holé prežitie, čiže k pravej povahe sveta. Nech je, ako chce, myslím, že každé povolanie je literatúre také blízke alebo vzdialené ako ten, kto ho vykonáva.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 147
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 072
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 796
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 843
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 971
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 875
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 499
  8. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 2 323
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu