Freud a pohovka spravili rekord

Aukčný rebríček najdrahšie predaného diela od žijúceho umelca má nový rekord. Obraz veľkej nahej ženy oddychujúcej na pohovke od britského maliara Luciana Freuda v utorok v New Yorku vydražili za 33,6 milióna dolárov (688,8 milióna korún).

A opäť je tu pohovka: vnuk Lucian Freud nezaprie svojho starého otca Sigmunda Freuda.A opäť je tu pohovka: vnuk Lucian Freud nezaprie svojho starého otca Sigmunda Freuda. (Zdroj: REUTERS)

BRATISLAVA. NEW YORK. Od utorka meno Freud a pohovka už nemusia byť automaticky len asociáciou spojenou so zakladateľom psychoanalýzy Sigmundom Freudom. V aukčnej sieni Christies v New Yorku vydražili za 33,6 milióna dolárov (688,8 milióna slovenských korún) obraz jeho vnuka Luciana Freuda.

Na impozantnej veľkej maľbe zobrazil korpulentnú dámu ležiacu na pohodlnej sofe. Portrét nahej spiacej obéznej ženy v životnej veľkosti z roku 1995 má názov Benefits Supervisor Sleeping.

Anonymný kupec

Osemdesiatpäťročný Freu­d žijúci vo Veľkej Británii je držiteľom aukčného rekordu – ďalšieh z dlhého radu v posledných rokoch. Investície do umenia sú vo svete vnímané ako výhodné a lákavé, dostatok je aj zberateľov. Kto je majiteľom obrazu, známe nie je, anonymný kupec získal obraz prostredníctvom telefonickej objednávky.

Vnuk Sigmunda Freuda tak predbehol v rebríčku najdrahšie predávaných diel od žijúcich umelcov amerického umelca Jeffa Konsa, ktorého dielo Hanging Heart sa vlani v novembri predalo za 23,5 milióna dolárov (vyše 470 miliónov slovenských korún).

Príťažlivý, nezaradený

Lucian Freud predbehol aj sám seba: jeho portrét kamaráta, novinára Sunday Times Bruca Bernarda sa minulé leto stal najdrahšie vydraženým dielom od žijúceho európskeho umelca. Už vtedy sa znalci vyjadrovali, že enormná cena za Freudove dielo nie je prekvapením. „Mnohí ho považujú za naj­úžasnejšieho britského žijúceho umelca,“ citovala BBC experta na umenie Charlesa Dupplina.

Lucian Freud je považovaný za jedného z najvýznamnejších figuratívnych maliarov. Príťažlivosť jeho tvorbe zrejme dodáva aj to, že sa nedá zaradiť do žiadnej školy či prúdu.

Je známy portrétmi a maľbami na­hých tiel, zobrazuje ich bez príkras, jeho štýl opisujú ako „vytváranie tela maľovaním“. Rád zdôrazňuje záhyby kože, jej štruktúru, žilky, materské znamienka či farby ľudského tela. Rekord sa v prípade dražby v New Yorku očakával.

Kyprá žena na vydraženej snímke je modelka Sue Tylleová, prezývaná Veľká Zuza, ktorá pre Freuda pózovala v deväťdesiatych rokoch. Pre BBC povedala, že Freud si ju vybral, „pretože si váži peniaze. Takto dostal veľa tela“.

To, že jej meno nie je uvedené ako názov obrazu, je jedna z charakteristík Freudových malieb.

Rekordy

V aukciách už padali aj oveľa vyššie sumy – nešlo však o diela žijúcich umelcov. Najvyššie sa vyšplhal obraz Jacksona Pollocka No. 5 z roku 1948, ktorý bol vydražený pred dvoma rokmi za závratnú sumu 142,7 milióna dolárov.

V ten istý rok sa veľmi darilo aj obrazu maliara Willema de Kooninga Woman III, ktorý sa predal za 140,2 milióna dolárov.

Veľký rozruch spôsobil Klimtov Portrét Adely Blochovej-Bauerovej I, ktorý sa predal za 137,6 milióna dolárov, takisto v roku 2006. Kúpil ho Ronald Lauder, manažér Central European Media Enterprises (CME), ktorá vlastní aj televíziu Markíza.

Namaľoval kráľovnú

Do roku 2006 mal dlhodobé prvenstvo medzi najdrahšie vydraženými obrazmi Portrét dok­tora Gacheta od Vincenta van Gogha, ktorý v roku 1990 vydražili za 129,7 milióna dolárov.

Hoci Lucian Freud a jeho obraz, ktorý kladivkom odklepli za 33,6 milióna dolárov, by sa v porovnaní s nežijúcimi umelcami nedostal ani do prvej tridsiatky najdrahšie predaných diel, má obrovskú výhodu – peniaze si ešte stíha užiť.

Nerád poskytuje rozhovory, a tak je o to častejšie citovaný jeho výrok, ktorý je považovaný za kľuč k jeho posadnutosti portrétmi a ľudskými telami.

„Nemaľujem ľudí preto, akí sú, a ani nie napriek tomu, akí sú, ale preto, akí sú náhodou.“

V duchu tohto hesla zobrazil aj niekoľko umelcov a prominentov, medzi nimi aj kráľovnú Alžbetu II. Jeho priamočiary portrét panovníčky nebol ani trochu lichotivý.

Luciano Freud

Berlínsky rodák (85), s rodinou v roku 1933 utiekol pred nacizmom do Londýna.

Jeho veľkorozmerné diela, ktorých leitmotívom je často nesúhra, či nepatričnosť, sa v aukciách objavujú vzácne. Vzbudzujú veľký záujem.

Patrí k zástancom klasického realistického portrétu

Až na výnimky prezentuje portréty v interiéroch. Odmietal portrétovať princeznú Dianu či pápeža s tým, že „nemaľuje ľudí, ktorých nemá rád“.

Najradšej maľuje nahých ľudí, pretože tak „vidí oveľa viac“

Slávny sa stal akt tehotnej modelky Kate Mossovej, ktorý sa predal v roku 2005 za 7,32 milióna dolárov.

(čtk)
Umenie sa vyplatí

Investovať do umenia sa na Slovensku vyplatí a malo by to ešte niekoľko rokov platiť.

Pred niekoľkými rokmi si Ján Abelovský, výkonný riaditeľ Aukčnej spoločnosti Soga, v katalógovom úvodníku povzdychol, že je smutné, ak si za obraz vynikajúceho slovenského maliara nemožno kúpiť ani ojazdené auto strednej triedy. S dodatkom, že možno raz sa dočkáme miliónovej dražby. Dnes je to realita: za kvalitnejšieho a primerane rozmerného Benku získate trebárs mercedes. I keď nie ten najluxusnejší.

Pred časom sa známy zberateľ slovenskej moderny rozhodol predať v aukcii zbierku. Urobil tak dva až tri roky po tom, ako nakupovanie umeleckých diel ukončil. Záujem bol veľký. V mno­hých prípadoch dostal takmer dvojnásobnú cenu oproti cene, za ktorú diela kupoval.

Trh umenia sa na Slovensku stále len rozbieha, a to mu zaručuje rast cien. Pri výbere diel sa odporúča konzervatívny prístup, investovať do diel známych umelcov si môžete dovoliť aj bez znalca.

(vj)
Najdrahšie diela na Slovensku

Zo slovenských diel kupujúci stavajú na klasiku - na Fullu či Galandu.

Aukčná spoločnosť Soga uvádza medzi najdrahšími dielami aj slovenské mená. Ladislav Me­dnyánszky je na štvrtom mieste, obraz Železná brána sa vydražil za 2 150 000 korún, na piatom mieste je Cyprián Majerník, ktorého Masky sa vydražili za 1 600 000 korún, na ôsmom Martin Benka so Slovenskou rodinou 1 550 000 korún a na deviatom Mikuláš Galanda so Sediacou vydražený za 1 500 000 korún.

Za súčasné umenie sa považuje tvorba od 60. rokov, teda mená ako Rudolf Fila, Jozef Jankovič, Ivan Csudai. Rekordná dražba bola minulú zimu, keď sa vydražilo dielo Jozefa Jankoviča Svedectvo V. za milión korún.

(jak)
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 098
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 618
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 773
  4. Každý piaty zomrie 8 587
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 776
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 720
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 506
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu