Sexuálne obťažovanie zakázané

Martina prišla do nového zamestnania týždeň po svadbe. Šéf o jej vydaji vedel. "Nastúpila som v piatok a už v pondelok mi od neho prišla esemeska, či je všetko v poriadku a aká som zlatá. Myslela som si, starý dedko - mal niečo pred päťdesiatkou - berie

Od prvého apríla, vďaka novele antidiskriminačného zákona, sexuálne obťažovanie aj u nás postihuje zákon. Keď mimovládne organizácie trvali na tom, že sexuálne obťažovanie v ňom treba explicitne upraviť, stretli sa s názorom, že to nie je potrebné. Veď akOd prvého apríla, vďaka novele antidiskriminačného zákona, sexuálne obťažovanie aj u nás postihuje zákon. Keď mimovládne organizácie trvali na tom, že sexuálne obťažovanie v ňom treba explicitne upraviť, stretli sa s názorom, že to nie je potrebné. Veď ak

to tak otcovsky, je zlatý. No potom mi po práci začali chodiť esemesky, aká som dnes bola zvodná. Tvárila som sa, že si to nevšímam, obliekala som si triezve kostýmy, hrubé sukne pod kolená, hoci bolo leto a ostatné kolegyne chodili oblečené ako na kúpalisko. Vraj mám peknú sukničku. Aby si ani náhodou nenamýšľal, ani som sa naňho v práci nepozrela. No večer mi prišla esemeska: Ani ste sa na mňa dnes nepozreli. Bolo mi to nepríjemné, ale myslela som si, že to ukočírujem. Ponúkol mi aj finančný postup. Zrazu mi večer o jedenástej poslal esemesku, že zajtra ideme na služobnú cestu a potrebuje, aby som mu prekladala z angličtiny. Tykal mi a rozkazoval. Neodpovedala som mu, veď mi písal v noci."

Šéf naliehal, vravel, že o služobnej ceste nikto z firmy nebude vedieť. "Mame som už skôr hovorila, že ma to trápi. Radila mi, aby som mu dala najavo, že nemám záujem. Lenže on tým viac chcel. Na druhý deň som dala výpoveď, na služobnú cestu som nešla. Pracovala som tam len dva týždne. Nemala som sa komu sťažovať, bol to generálny riaditeľ. Čo by som tým bola získala? Bola by trpela iba jeho žena a deti."

Šéf výpoveď najprv roztrhal, pozýval Martinu na kávu, vraj s ňou má veľké plány. "Dúfam, že to nie je pre včerajšie esemesky," vravel. "Poslal mi ich asi dvadsať, vraj aby som výpoveď zrušila."

Martine zvyknú muži lichotiť, ale komplimenty sú niečo iné. "Toto bol nátlak," hovorí. "Vravela som si: prečo mám byť ja potrestaná za to, že on je debil? Veď pre túto prácu som odmietla iné miesto a musela som si znova hľadať zamestnanie." Možno sa šéf zamiloval. "Skôr mi to pripadalo tak, že dovtedy vždy dostal ženu, na ktorú si ukázal. Bol predtým riaditeľom inej významnej inštitúcie. A teraz nedostal, čo chcel."

Dotyky a aj slová

"Sexuálne obťažovanie sa považuje za formu diskriminácie," hovorí právnička Janka Debrecéniová z mimovládnej organizácie Občan a demokracia, ktorá sa podieľala na tvorbe antidiskriminačného zákona. "Je to diskriminácia, lebo mužom sa to nedeje, hoci miniatúrnemu percentu mužov sa to, samozrejme, môže diať. Sexuálne obťažovanie je mocensky podmienené. Vždy vychádza od toho, kto má viac moci, napríklad od šéfa podniku k zamestnankyni, k sekretárke alebo od profesora k študentke. Niežeby človek, ktorý to správanie produkuje, nevedel ovládať sexuálne pudy, ale dokazuje si kontrolu nad druhou stranou, posilňuje si svoje ego. Sexuálne obťažovanie je správanie, ktoré je druhej strane nepríjemné, vytvára zastrašujúce alebo ponižujúce prostredie, narúša osobnú integritu a dôstojnosť druhej osoby. Môže sa diať verbálnou formou, vtipmi, narážkami na vzhľad, na nohy, brucho, prsia, sexuálny život, ale aj gestami, vylepovaním obrázkov s nahými ženami alebo fyzicky, priamym kontaktom. Najčastejšia predstava je, že sexuálne obťažovanie je dotykové, ale hranica tolerancie by mala byť oveľa ďalej a podľa zákona aj je. Je úplne irelevantné, či strana, ktorá produkuje takéto správanie, si je toho vedomá, či chcela druhú osobu ponížiť, alebo to len tak vypálilo."

Zľahčovanie a trivializovanie

Na problém sexuálneho obťažovania upozornili sociologičky a psychologičky. Dospeli k záveru, že existuje skupina žien, ktorá má veľké psychické problémy práve pre sexuálne obťažovanie. "Aj zľahčovanie a trivializovanie je o tom, že je tu snaha oslabovať ochranu a autonómiu žien, ktoré by sa ochrany chceli dovolávať," vraví Janka Debrecéniová. "Keď je obťažovanie zakotvené v zákone, má to väčšiu váhu, ako keď to zostávalo len na spoločenskej regulácii. Legislatívnym vyjadrením postoja sa pomaly možno začne meniť aj spoločenský postoj."

Pri sexuálnom obťažovaní na pracovisku môže žena podať sťažnosť zamestnávateľovi alebo sa obrátiť na inšpektorát práce. Zákon musia dodržiavať aj poskytovatelia služieb a zdravotnícke zariadenia, a to aj pokiaľ ide o prevenciu.

Gynekologická alebo iná ambulancia by mala mať plentu, ktorá žene zabezpečí intimitu. "To sa týka aj mužov, nikomu nie je príjemné robiť v ambulancii striptíz." Sexuálne obťažovanie, bez použitia sexuálneho násilia nie je trestným činom. Ale súdnou cestou v občianskoprávnom konaní možno dosiahnuť aj ospravedlnenie alebo náhradu nemajetkovej ujmy v peniazoch. Tá nie je pevne vyčíslená, závisí od okolností a od posúdenia sudkyne či sudcu. "Ako bude zákon fungovať v praxi, bude závisieť aj od toho, ako si sudcovia osvoja tento koncept," hovorí Janka Debrecéniová. "Budú musieť poznať psychologické aj sociologické aspekty sexuálneho obťažovania."

Nie je to flirtovanie

V Česku sa antidiskriminačný zákon iba prerokúva v parlamente, no sexuálne obťažovanie zakázal u našich susedov už dávnejšie Zákonník práce. "Bolo okolo toho veľké haló, búrlivé debaty v parlamente, problém zosmiešňovali samotní zákonodarcovia," hovorí Michaela Marksová-Tominová, šéfka Asociácie pre rovné príležitosti. "Vraj je to problém importovaný zo Západu, ktorý české ženy nemajú a muž nebude už môcť ženu ani pustiť do dverí."

"Sexuálne obťažovanie je to, čo je druhou stranou nechcené," hovorí Janka Debrecéniová. Nejde o priateľské prekáranie, keď obidve strany sú si vedomé hraníc. Nedá sa urobiť tabuľka, čo je sexuálne obťažovanie. To isté správanie v rôznych kontextoch môže mať úplne iné parametre."

"Obávam sa, že si ľudia niekedy zamieňajú obťažovanie s erotikou či flirtovaním," prízvukuje feministka Jana Cviková. "Obťažovanie je o asymetrii v danej situácii, keď jednej zúčastnenej strane je to nepríjemné a spravidla si nemôže dovoliť odporovať. Otázka je, do akej miery sme dosť "slobodné" na to, aby sme si otvorene pred sebou a inými pomenovali, čo nám je nepríjemné."

Strach, hnev až zúrivosť, smútok, ľútosť až depresia a bolesť - to sú pocity, ktoré podľa psychológa Borisa Sopka zažíva sexuálne obťažovaná žena. "Keď to v sebe dusí, po čase môže mať vážne psychosomatické ťažkosti," vraví. "A takisto v určitom momente môže prestať cítiť - ‚zamrzne', to vtedy, keď sú emócie a city také silné, že sú už pre človeka, pre jeho organizmus neznesiteľné. Hranicu nepríjemného stanovuje ten, kto sa cíti obťažovaný. Obťažujúcimi môžu byť už pohľady, fyzická prítomnosť do určitej vzdialenosti, no a, samozrejme, verbálne poznámky, dotyky. Na tom, či je niečo v komunikácii dvoch ľudí nevinným flirtom, na tom sa musia zhodnúť obe strany."

Anketa: Kde sú hranice?

Nekomentovať prsia a zadok
Zuzana Šujanová, textilná výtvarníčka

V mladosti sa vyskytli poznámky typu: to je ale kosť, prípadne pískanie. To nepovažujem za sexuálne obťažovanie a v tomto veku to beriem skôr ako kompliment (smiech). Tvárila som sa, že nepočujem. Ak by ma niekto skutočne obťažoval, vysvetlila by som mu, ako sa má ku mne správať. Stručne a jasne. Normálne je, ak kolega vysloví kompliment: ako dobre dnes vyzeráte. Nenormálne je, ak komentuje konkrétne časti tela, prsia či zadok, alebo ak majú poznámky erotický podtext, prípadne ak sa vás niekto snaží fyzicky dotýkať bez vášho súhlasu.


Bozky a potľapkávanie sú neprijateľné
Jana Gombošová, novinárka a fotografka

Ak by boli slovné narážky neznesiteľné, rázne by som dotyčnému naznačila, že má brzdiť. Ak by sa ma dotýkal, keď by nemusel, alebo by bol stále v mojej blízkosti, riešila by som to. Ak nepomôže vyhýbanie sa otravnej osobe, nevylučujem konflikt a informovanie nadriadených. No je otázne, či si žena len nezhorší svoju situáciu. Pokiaľ majú kolegovia kamarátsky vzťah a zmysel pre humor, aj občasné sexuálne narážky sú normálne. To platí aj o dotykoch. No aj kamarátsky vzťah má hranice, tľapnutie po zadku či bozky sú pre mňa neprijateľné. Chlap by mal vedieť, kedy mu žena naznačuje, že nemá záujem.


Švédi sú menej sexistickí
Silvia Čaňová, z veľvyslanectva SR vo Švédsku

Ak by nepomohlo moje upozornenie, zozbierala by som odvahu a napriek pocitom trápnosti by som požiadala o pomoc, v prípade nutnosti aj políciu. Alebo organizáciu, ktorá sa tejto problematike venuje. Sexuálne obťažovanie sa však asi ťažko dokazuje, odohráva sa medzi štyrmi očami. Za obťažovanie nepovažujem vtip so sexuálnou tematikou ani kompliment, že dobre vyzerám. Osobné sexuálne narážky a dotyky, iné ako bežné spoločenské, by mi už boli nepríjemné. Vo Švédsku necítim taký silný sexizmus ako na Slovensku. Komunikácia medzi pohlaviami je otvorená a priateľská.

Ak je to nepríjemné, je to harašment
Petra Popluhárová, softvérová inžinierka, USA

Stretla som sa s tým na Slovensku, v USA len od Slovanov. Nevedela som to identifikovať ako harašment, a preto som nereagovala tak, ako by som reagovala dnes. Ale bolo mi jasné, že je divné, keď vás učiteľ chytá okolo pliec. Keď má človek nepríjemný pocit, tak je to harašment. Aj keď ide "len" o komentáre o peknej postave alebo o sukni. Niekoho sa dotkne aj perverzný vtip, každý má iné medze. Mne by prekážalo, ak by ma kolega, ktorý nie je môj kamarát, chytil za plece. Ale mám kolegov, s ktorými sa na spoločenských akciách pokojne aj objímeme. Dôležité je, aby sa človek cítil v práci bezpečne.

irk


SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 714
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 103
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu