Ficove rady prekvapili

Premiér Fico povedal, že II. pilier je výhodný len pre ľudí, ktorí zarábajú aspoň 29 ­tisíc korún. Ekonómovia tvrdia, že na základe výšky príjmu sa nedá posúdiť výhodnosť sporenia, a to pre princíp zásluhovosti, ktorý platí v oboch pilieroch.

Priebežný aj kapitalizačný pilier sú nastavené zásluhovo. Ak si niekto nezabezpečí lepší dôchodok v dvojpilierovom systéme, nezíska ho ani zo Sociálnej poisťovne.Priebežný aj kapitalizačný pilier sú nastavené zásluhovo. Ak si niekto nezabezpečí lepší dôchodok v dvojpilierovom systéme, nezíska ho ani zo Sociálnej poisťovne. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – PETER ŽÁKOVIČ)

BRATISLAVA. Premiér Robert Fico vo štvrtok v parlamente po prvýkrát vymedzil skupinu sporiteľov, pre ktorých je podľa neho sporenie v druhom pilieri výhodné. Povedal, že sa oplatí iba ľuďom, ktorí zarábajú aspoň 29 ­tisíc korún, ich príjem sa bude valorizovať a sporiť budú aspoň 25 až 30 rokov.

Príjem 29-tisíc korún a viac má podľa údajov ministerstva práce 15 percent občanov na Slovensku. Takéto percento by zároveň zodpovedalo asi 230 ­tisíc sporiteľom v druhom pilieri.

Fico ani jeho úrad nepovedali, o akú analýzu sa pri definovaní tejto skupiny sporiteľov opieral.

Analýzu neposkytli

Hovorca ministerstva práce Michal Stuška povedal, že nemajú informáciu, z akej analýzy premiér vychádzal. „Nebolo to z podkladov nášho ministerstva.“ Stuška zároveň povedal, že rezort pripravuje analýzu, ktorú do sociálneho výboru predloží do desiatich dní. Za is­tých okolností však podľa neho môže byť druhý pilier výhodný aj pre ľudí s nižším príjmom, no rovnako platí, že nie vždy musí byť výhodný pre občanov s príjmom 50-tisíc korún. Stuška zároveň povedal, že z prepočtov rezortu vychádza, že ľudia by si mali v druhom pilieri sporiť aspoň 20 až 25 rokov.

Poslanci prekvapení

Šéf sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký označil premiérove slová za „prekvapujúce konštatovanie“, ktoré je ešte tvrdšie ako to, s ktorým prišiel nedávno generálny riaditeľ Sociálnej poisťovne Ivan Bernátek. Ten povedal, že sporiť si v druhom pilieri je nevýhodné pre milión ľudí z tých, čo sa pre tento spôsob šetrenia na dôchodok už rozhodli. V súčasnosti si na penziu z druhého piliera sporí 1,559 milióna občanov.

Poslankyňa za SNS Milada Belásová pripomenula, že kto má nízky príjem, nemôže očakávať vysoký dôchodok ani zo Sociálnej poisťovne. „Druhý pilier nevznikol pre súťaž, z ktorého piliera budú mať ľudia vyšší dôchodok,“ pripomenula Belásová.

Na Slovensku sú priebežný aj kapitalizačný pilier nastavené zásluhovo. Preto na základe výšky príjmu nie je podľa Martina Chrena z Nadácie F. A. Hayeka možné posúdiť, či sa niekomu oplatí sporiť si v druhom pilieri. „Ak si niekto nezabezpečí dôstojný dôchodok v dvojpilierovom systéme, nezíska ho ani zo Sociálnej poisťovne.“ Navyše princíp solidarity, ktorý platí v prvom pilieri, by sa mal podľa dnešnej legislatívy v roku 2014 skončiť.

Dôchodky zo Sociálnej poisťovne závisia podľa Petra Goliaša z INEKO najmä od stavu verejných financií. „Do budúcnosti však existujú viaceré riziká, ktoré zvyšujú verejné budúce výdavky, a tým ohrozujú vyplácanie dôchodkov z prvého piliera,“ povedal.

Podľa prepočtov INEKO by v druhom pilieri mali zostať najmä ľudia, ktorí si tam budú sporiť najmenej 20 rokov. „Vzhľadom na riziko obmedzenia zásluhovosti v prvom pilieri môže byť sporenie výhodné aj pre ľudí s vyššími zárobkami, ktorí si budú sporiť kratšie ako 20 rokov,“ povedal Goliaš. To podľa neho platí už dnes pre ľudí s platom vyšším ako trojnásobok priemernej mzdy, ktorým pre nedávne zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu klesla výhodnosť prvého piliera.

Fico zároveň tvrdí, že dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) z výnosov sporiteľov inkasujú 44 percent, čo je podľa neho veľa. Porovnávať poplatky s aktívami alebo výnosmi z nich je podľa Martina Chrena skresľujúce. Je totiž rozdiel, či má niekto na účte 10­tisíc, alebo milión korún, keďže výnos v absolútnom čísle je iný pri nízkej sume úspor a iný pri vysokej. Čím budú úspory vyššie, tým bude tento pomer nižší.

„Ani prvý, ani druhý pilier nie sú zadarmo,“ povedal výkonný riaditeľ Asociácie DSS Ivan Barri.

Ďalšia novela

Kto chce vystúpiť z 2. piliera, nebude musieť úradne overiť svoj podpis. Taká je predstava ministerstva práce, ktoré včera dalo na pripomienkové konanie návrh novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

Stanovisko ministerstva sa nám včera nepodarilo získať. V dôvodovej správe hovorí o vypustení administratívnej prekážky. Člen sociálneho výboru za HZDS Jozef Halecký pripustil, že to môže súvisieť aj s tým, že doteraz z druhého piliera vystúpilo menej ľudí, ako bola predstava ministerstva.

Podľa údajov Sociálnej poisťovne k 5. februáru z druhého piliera vystúpilo 4904 sporiteľov.

Pripomienkové konanie má trvať dva pracovné dni. No podľa legislatívnych pravidiel by skrátené konanie malo trvať päť dní.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  3. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  2. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  3. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  6. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  7. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  8. Správny krok. Bývať v srdci Zvolena môžete už tento rok
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 684
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 515
  3. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 15 638
  4. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 14 339
  5. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 525
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 814
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 8 961
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 7 471
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu