Duálne oceňovanie cien pol roka pred a po zavedení eura by malo zabezpečiť, aby obchodníci nezarábali na eure. Ceny si ustrážia spotrebitelia sami tým, že sa rozhodnú u koho nakúpia.
BRATISLAVA. Premiér Fico cez víkend povedal, že chce zabrániť neprimeranému zvyšovaniu cien po vstupe Slovenska do eurozóny pomocou zákona. Predražovanie by podľa neho malo byť dokonca trestným činom.
Na Slovensku ceny upravuje zákon o cenách, ktorý je v pôsobnosti najmä ministerstva financií. Ján Onda z tlačového oddelenia ministerstva povedal, že zákon o neprimerane vysokých cenách bude mať na starosti ministerstvo hospodárstva.
Bude ťažké určiť, či ceny rastú pre euro
Ekonomickí analytici sa zhodujú v tom, že pri prechode na euro bude ťažké určiť, či za prípadnú vyššiu cenu výrobku môže obchodník, ktorý chce zarobiť na zavedení spoločnej euromeny, alebo bude za tým napríklad zvýšenie nákladov.
Analytici upozorňujú, že obchodníci budú musieť zverejňovať ceny pred aj po zavedení eura v korunách i v eurách. „Prechod cien na eurové sa neuskutoční z večera na ráno. Počas povinného duálneho zobrazovania cien v eurách aj v korunách bude mať spotrebiteľ možnosť ustrážiť, u koho a za koľko nakupuje,“ povedal hlavný analytik Volksbank Slovensko Research Vladimír Vaňo.
Vysokým ziskom majú zabrániť existujúce nástroje. Štát má podľa neho čeliť hlavne kartelovému a nesúťaživému správaniu.
Aj podľa analytika inštitútu INESS Richarda Ďurana si spotrebiteľ môže jednoduchým spôsobom prerátať pomocou konverzného kurzu, či obchodník ceny zvýšil nad rámec prechodu na novú menu. „Z rastu ceny však nie je možné vyčítať motív, či ide o podnikateľskú stratégiu obchodníka zvyšovať maržu, alebo o snahu zneužiť neznalosti eurových cien,“ upozornil Ďurana.
Obchodný riaditeľ spoločnosti Atlantik FT Dalibor Mátl k tomu dodáva, že „na ceny výrobkov vplýva aj rast cien surovín, mzdových nákladov alebo pohyb svetových mien“.
Rezort hospodárstva už ceny od obchodníkov žiadal
Zástupcovia ministerstva hospodárstva a niektorých obchodníkov sa už ohľadom cien stretli na konci novembra. Ministerstvo obchodné reťazce požiadalo, aby poskytli ceny pätnástich základných potravín za posledný polrok. Na základe týchto údajov chcelo zistiť príčiny rastu cien a či je to dôsledok „nabaľovania sa“ obchodníkov, ako to tvrdil premiér Fico.
Vaňo však upozorňuje, že prípadné administratívne zníženie cien vedie skôr či neskôr k plytvaniu a nedostatkovosti. „Štatistické štúdie potvrdzujú, že zvýšenie cien bolo aj vo viacerých starých členských krajinách najmä dôsledkom vnímaného europesimizmu a vyššej citlivosti na zaokrúhľovanie cien nahor,“ povedal Vaňo.
Príčinou vyššej inflácie v ďalších rokoch bude podľa neho skôr pokračujúci silný hospodársky rast ako prechod na euro. „Aj pri jednotnej mene v rámci takého malého územia, akým je Slovensko, platí, že výšku miestnych cien podmieňuje najmä sila domáceho dopytu a úroveň konkurencie,“ povedal analytik.