Vláda chce podporovať všetkých

Dotáciu k investícii môže získať firma bez ohľaduna to, či investujevo vyspelej, alebo zaostalej časti Slovenska. Môže to prehĺbiť už aj tak dosť veľké regionálne rozdielyv životnej úrovni.

ILUSTRAČNÉ FOTOILUSTRAČNÉ FOTO (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA. Vláda chce cez investičné stimuly finančne dotovať nielen zahraničných, ale aj domácich podnikateľov. Sprísni sa však minimálna hodnota investície, ktorá investorom umožní získať štátnu podporu. Má sa zvýšiť zo 400 na 800 miliónov korún. Platí to pre vyspelejšie regióny. Tie s vysokou nezamestnanosťou sú na tom o čosi lepšie. Ak tam prídu investori, finančnú dotáciu dostanú, aj keď investujú o polovicu menej. V niektorých prípadoch môže byť investícia ešte nižšia. Počíta s tým návrh zákona o investičnej pomoci, ktorý v súčasnosti je v parlamente v prvom čítaní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z hry o podporu návrh zákona nevylučuje ani vyspelejšie regió­ny, hoci vládne strany pred voľbami aj po nich ostro kritizovali minulú vládu za veľké rozdiely v životnej úrovni na Slovensku.

„Z našich skúseností z rokovaní s veľkými koncernami je veľmi ťažké nadiktovať im, kde si investície umiestnia. Keď si už nejaké miesto vyberú, ťažko ich presvedčíte o niečom inom,“ obhajuje voľné pravidlá v návrhu zákona o investičnej pomoci hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.

Radšej odpočet ako zákon

Vláda chce podporovať popri technologických centrách a službách aj priemyselnú výrobu, teda odvetvie s nižšou pridanou hodnotou, kde sa dá zarobiť menej ako napríklad v službách.

Riaditeľ Ineko Eugen Jurzyca si myslí, že priemyselnú výrobu už v súčasnosti podporovať netreba. Táto podpora bola aktuál­na pred niekoľkými rokmi, keď sme potrebovali vyslať do zahraničia signál, že s prechodom na trhovú ekonomiku to myslíme vážne. „Dôležitosť tohto významu klesá. Oveľa závažnejšie je starať sa o kvalitu podnikateľského prostredia, z ktorej profitujú veľkí, strední, malí, domáci aj zahraniční podnikatelia,“ povedal Jurzyca. Zákon na investičnú pomoc je podľa neho zbytočný. Potrebnejšia by bola analýza, či sa peniaze na stimuly míňajú efektívne a či verejnosť má právo získať všetky informácie, napríklad o zmluvách s firmami, ktoré dotácie dostali.

SkryťVypnúť reklamu

Mikloš: Je to postavené na hlavu

Voľné pravidlá na získanie štátnej podpory vytvárajú podľa exministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ) priestor na korupciu a klientelizmus tým, že dotácie môže dostať prakticky každá firma. „Dopyt po stimu­loch bude vyšší ako ponuka a tým sa zvyšuje priestor na korupciu. Je tu možnosť na zvýhodňovanie firiem blízkych koa­lícii,“ povedal.

Koalícia nedávno naznačila, že so zvýhod­ňovaním spriaznených firiem nemá problémy. Bez verejnej súťaže sa k miliardovej zákazke na výstavbu vojenského archívu dostala firma Ikores, ktorá sponzorsky podporila Smer.

Zákon umožňuje, aby podporu získala aj automobilová alebo elektrotechnická firma na západe Slovenska. Práve tieto a niektoré ďalšie odvetvia trpia nedostatkom domácich pracovníkov a musia dovážať ľudí z Bulharska, Rumunska alebo Ukrajiny. „Ak chce vláda podporovať spracovateľský priemysel v rozvinutejších regiónoch, kde už teraz je nedostatok pracovných síl, tak je to postavené na hlavu,“ myslí si Mikloš.

SkryťVypnúť reklamu

V čase, keď Mikloš dočasne šéfoval ministerstvu hospodárstva, rezort pripravil pravidlá pre stimuly. Podporu napríklad pre spracovateľský priemysel mohli získavať len najchudobnejšie regióny. V bohatších častiach sa mali podporovať len odvetvia s vyššou pridanou hodnotou, teda okrem služieb napríklad veda a výskum.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 186
  2. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 6 748
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 4 949
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 855
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 228
  6. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 797
  7. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 503
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu