LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Príčinou úhynu 30 ton pstruha dúhového v Liptovskej Mare bol s najväčšou pravdepodobnosťou postrek proti burinám na neďalekom poli. Aplikovaná látka spôsobila rozklad fytoplanktónu, ktorý zapríčinil extrémny pokles obsahu kyslíka vo vode. Ryby sa udusili.
Jednoznačný záver
Analýza vzoriek, ktoré na mieste masívneho úhynu rýb odobrali pracovníci Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Dolnom Kubíne, jednoznačne vyvrátili verzie, podľa ktorých ryby sa zadusili vplyvom náhlej zmeny počasia alebo boli otrávené.
„Výsledky preukázali prítomnosť metazachlor– herbicínu v sedimente zátoky a v riasach odobratých z plavákov chovných klietok. Prípravok sa používa na ochranu rastlín a ničenie buriny,“ konštatovala riaditeľka ústavu Mária Kantíková.
Metazachlor pôsobí na fytoplanktón ako prudký jed. Ten na seba viaže pri rozklade kyslík, ktorý vo vode náhle rapídne poklesol a ryby sa udusili.
Podľa Kantíkovej je masívny úhyn rýb v regióne spôsobený herbicídmi ojedinelý.
„So škodou v takomto rozsahu sme sa ešte nestretli. Skôr riešime prípady, v ktorých herbicídy spôsobili úhyn včiel,“ povedala odborníčka.
Uväznené v klietkach
Rybári namerali 1,4 miligramu kyslíka, pstruh sa však začína dusiť už pri 6 miligramoch kyslíka v litri vody. Ryby boli v chovných klietkach, z ktorých nemohli uniknúť.
Vedúci chovu Štefan Janček zo spoločnosti Slovryb Ružomberok, ktorá pstruha dúhového na Litpovskej Mare chová, oficiálne výsledky analýzy od veterinárov ešte nedostal. Informácie o herbicídoch, ktoré mohli zapríčiniť smrť celého chovu, ho neprekvapili.
Podľa svedkov dva dni pred úhynom aplikovali na neďalekom poli postrek. „My sme tipovali, že príčinou môže byť táto látka. Celé pole, na ktorom ju aplikovali, je vysvahované do tejto zátoky. Po aplikácii tri dni neustále pršalo. Takže zrejme dážď ju zmyl do vody,“ domnieva sa Janček.
Ryby neboli poistené
O náhlom úbytku kyslíka vo vode svedčia aj skúsenosti rybárov, ktorí na brehu zátoky lovili. „Ráno mali posledný záber, potom ryby zmizli. Ani sonárom nenašli nič. Malé ryby pri brehu sa zadusili,“ vysvetľuje chovateľ.
Úhynom celého chovu, určeného na vianočný trh, vznikla spoločnosti Slovryb priama škoda vo výške 2,5 milióna korún, ušlé tržby predstavujú podľa Jančeka okolo šesť miliónov. Ryby neboli poistené. Podľa Jančeka podmienky poisťovní boli pre chovateľov neprijateľné. Prípad vyšetrujú policajti z Liptovského Mikuláša.